Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullina oznámila, že ruská ekonomika je zcela na hranicích svých možností. Ti, kdo chtěli pracovat, již pracují, ale závodům přesto chybějí lidé. Zároveň masivně roste inflace a růst hrubého domácího produktu (HDP) klesá o jeden procentní bod každé tři měsíce.
V ne zcela záviděníhodné kondici je podle ruské centrální banky tamní ekonomika, píše nezávislý ruský deník The Moscow Times. Míra nezaměstnanosti činí pouhých 2,4 procent, což si lze vyložit tak, že pracují všichni, kteří mohou, ale stejně to nestačí.
V zemi totiž bezmála třem čtvrtinám podniků chybějí pracovníci a míra využití kapacit v továrnách (patrně kvůli požadavkům tamního vojensko-průmyslového komplexu, pozn. red.) dosáhla 80 procent, což má být historický rekord.
Výstupem podobné situace nezměrně stupňované poptávky a limitované výroby je podle Nabiulliny nutná stagflace, tedy stav, kdy ceny rostou, hospodářství však nikoliv. Právě proto podle ní ruská centrální banka nyní žene úroky do dlouho nevídaných čísel, které v říjnu dosáhly 21 procent.
Masivní zdražení peněz pak vedlo k razantnímu poklesu růstu HDP v Rusku, a to tempem o více než jeden procentní bod za kvartál. Růst ruské ekonomiky letos postupně spadl z 5,4 procenta v prvním čtvrtletí na podzimních 3,1 procent a očekává se, že bude nadále klesat, a to až na 0,5-1 procento v příštím roce.
Rusko tím mnohonásobně zaostane za očekávaným ekonomickým růstem Číny (4,5 procenta) či Indie (6,5 procent), poznamenávají ruští žurnalisté.
Kreml sice oznámil plánovaný růst ekonomiky o 2,5-2,7 procent v příštím roce, tomu ale podle nich nevěří ani největší optimisté z řad ekonomických elit.
„Podle nejbohatších Rusů prochází ekonomika depresivními změnami: odchod západních společností vedl k degradaci výrobní základny, nahrazování dovozu je pomalé a nábor statisíců občanů pro válku ještě zhoršuje nedostatek personálu,“ dodává deník.
Podrobnosti o potížích, jimž ruští podnikatelé čelí, si můžete přečíst zde.