Vojenský dobrovolník Alexej Živov vysvětlil v pořadu ruského nacionalistického kanálu Tsargrad.tv, co se podle něj stane se „speciální vojenskou operací“, tedy invazí na Ukrajinu, po „tvrdém rozhodnutí“ Západu umožnit použití západních zbraní na ruském území.
V článku se píše, že nyní se „i ta území naší země, o jejichž svrchovanosti pod Moskvou USA a jejich satelity nepochybují… mohou dostat do hledáčku raket dlouhého doletu Storm Shadow, Taurus, HIMARS a dalších“. To podle nacionalistů znamená, že jde o vážnou eskalaci konfliktu. Živov pro Tsargrad vyslovil „čtyři nepříliš dobré varianty“, jak se bude takzvaná speciální operace na tomto pozadí v budoucnu vyvíjet:
První variantou údajně je, že Rusko pak nějakým způsobem provede operaci s cílem zasáhnout Ukrajinu a její spojence taktickými jadernými zbraněmi, jak navrhují někteří bloggeři. Podle názoru Alexeje Živova není údajně vůbec vyloučeno, že se Washington pokouší právě o tohle.
„Snaží se nás dovést k použití arzenálu taktických jaderných zbraní. Od samého počátku nás USA posouvají vpřed zužujícím se koridorem možností. Povede to ke třetí světové válce? Ne nutně. Mohlo by to vést například k úplné blokádě oficiálního i stínového obchodního loďstva Ruska. To je mimochodem ještě větší. Mohlo by to vést k přesunu taktických jaderných hlavic na Ukrajinu pro odvetný úder. Mohlo by to vést ke snaze zorganizovat úplnou kulturní, sociální a ekonomickou izolaci naší země jako údajně univerzálního zla.“
Pak vojenský dobrovolník vyslovil druhý scénář, že na pozadí eskalace konfrontace Rusko může mobilizovat celou ekonomiku a značnou část občanů, jeden až 1,5 milionu lidí.
„Koneckonců je třeba vytvořit sanitární zónu ke Kyjevu, jak řekl (místopředseda ruské bezpečnostní rady) Dmitrij Anatoljevič Medveděv. Doslova uvedl, že vzhledem k dodávkám raket dlouhého doletu se zdá, že bude nutné vytvořit sanitární zónu až ke Kyjevu. K tomu, aby se dostala až ke Kyjevu, jsou potřeba mnohem vážnější prostředky,“ vysvětlil Živov.
Třetí možností je okamžitě přistoupit na příměří a přijmout některé podmínky Západu. „Expert“ zdůraznil, že to je ovšem pro Kreml nepřijatelný scénář.
„A čtvrtou možností je prostě tolerovat vývoj situace, posilovat protivzdušnou obranu, pracovat na chybách a postupně posilovat armádu. Ale zároveň takříkajíc podchytit rizika spojená s povolením používat letadla a rakety na ruském území. Myslím, že půjdeme tou druhou cestou,“ uvádí nakonec.
Citovaný Dmitrij Medveděv představuje svými výroky jednu z nejkrajnějších poloh ruské propagandisté reakce. V zatím posledním příspěvku opět vyhrožoval nasazením ruských jaderných zbraní.
„Nezáleží na tom, jak moc vysloužilí prďolové z NATO mluví o tom, že Rusko nikdy nepoužije nestrategické jaderné zbraně proti Ukrajině a tím spíše proti některým zemím NATO. Ukrajině a ještě více proti některým zemím NATO, život je mnohem děsivější než jejich frivolní úvahy,“ napsal 31. května Medveděv na Telegramu.
„Před několika lety tvrdili, že Rusko nepůjde do otevřeného vojenského konfliktu s banderovským režimem, aby se nepohádalo se Západem. Přepočítali se. K válce došlo. Mohou se přepočítat i s použitím taktických jaderných zbraní. I když to bude osudová chyba. Koneckonců, jak správně poznamenal ruský prezident, evropské země mají velmi vysokou hustotu zalidnění. A pro ty nepřátelské země, jejichž území se nachází mimo zónu pokrytí taktickými jadernými zbraněmi, je tu nakonec strategický potenciál. A to bohužel není ani zastrašování, ani jaderný bluf. Současný vojenský konflikt se Západem se vyvíjí podle nejhoršího možného scénáře. Dochází k neustálému stupňování síly použitelných zbraní NATO. Proto dnes nikdo nemůže vyloučit přechod konfliktu do jeho konečné fáze,“ pokračoval pak bývalý ruský prezident a premiér.
Ruská propaganda kritizuje dodávky západních zbraní Ukrajině a útoky ukrajinských dronů na svém území. Samo Rusko používá k útokům i na čistě civilní cíle íránské drony a na bojišti munici z KLDR. Zároveň pravděpodobně využívá i elektronické komponenty do svých zbraní dovážené z Číny.