Trojice ruských ropných rafinerií byla nucena zastavit provoz poté, co se jim v říjnu nepodařilo dokončit potřebné opravy kvůli chybějícím náhradním dílům západní výroby. Značně to ztíží schopnost Ruska plnit své mezinárodní závazky a dále to zhorší situaci, pokud jde o dodávky paliv na domácí trh. Sankce fungují, píše ukrajinská zahraniční rozvědka.
O problémech ruského petrochemického průmyslu informovala ukrajinská zahraniční rozvědka na svých stránkách na sociální síti Facebook.
Jak uvedla, provoz se částečně zastavil hned ve třech ruských podnicích na zpracování ropy. „Volgogradská, ilská a jejská (rafinerie, pozn. red.) částečně zastavily provoz, protože se jim v říjnu nepodařilo dokončit plánované opravy,“ upozornili UkrajinciR. Zmíněné rafinerie se nacházejí ve Volgogradské a Krasnodarské oblasti.
Jak uvádějí zmínění zpravodajci, skutečným důvodem odstávek ruských rafinerií je omezený přístup k západním zařízením a součástkám, který vznikl v důsledku západních sankcí. Rusové podle nich nyní nemohou snadno získat veškeré „zahraniční náhradní díly potřebné pro údržbu a modernizaci rafinerií“.
Skutečným důvodem odstávek rafinerií v Rusku má být omezený přístup k západním zařízením a součástkám v důsledku mezinárodních sankcí a nemožnost nahradit zahraniční náhradní díly potřebné pro jejich údržbu a modernizaci. Ruská produkce je podle ukrajinského odhadu schopná petrochemickému průmyslu pomoci jen asi ve 40 procentech jeho potřeb.
Ukrajinci se domnívají, že výpadek těchto dodávek nesvedou Rusům nahradit ani čínští producenti vzhledem k tomu, že jejich technologie nejsou s ruskými zařízeními kompatibilní. Namísto výměny jednoho dílu se tak Rusové podle nich musí uchýlit k výměnám celých zařízení, což výrazně prodražuje opravy i údržbu jejich rafinerií.
Odstávka trojice důležitých ruských zařízení se zřejmě promítne také do ruského vnitřního trhu, vzhledem k tomu, že podle ukrajinského odhadu představuje výpadek výroby o 1,8-2 miliony tun paliva měsíčně.