Ruské síly v okolí města Bachmut na východě Ukrajiny přešly na takzvanou syrskou taktiku spálené země, tvrdí velitel ukrajinské Východní vojenské skupiny Oleksandr Syrskyj. Boje o město jsou podle něj urputné z obou stran konfliktu. Americký Institut pro studium války už dříve napsal, že ruské síly postoupily do centra města, o které se vedou tvrdé boje.
„Naši stateční vojáci vyčerpali Wagnerovy muže, takže nepřítel je nyní nucen zapojit do boje o Bachmut speciální síly a vzdušné jednotky. Boje jsou urputné na obou stranách. Nepřítel přešel na takzvanou syrskou taktiku spálené země,“ říká po návštěvě fronty v okolí Bachmutu velitel ukrajinské Východní vojenské skupiny Oleksandr Syrskyj.
Taktika spálené země podle něj v podání ruské armády spočívá v ničení budov a pozic ukrajinské armády leteckými údery a dělostřeleckou palbou. „Obrana Bachmutu pokračuje. Situace je obtížná, ale pod kontrolou,“ dodává Oleksandr Syrskyj.
Podle Institutu pro studium války ruské síly postoupily do centra Bachmutu a podle všeho obsadily několik významných budov. Vyplývá to z pravidelné analýzy americké instituce. „Jednotky ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny zřejmě obsadily stadion, budovu vojenské prokuratury či kostel v centru Bachmutu,“ píše ISW.
Analytici z ISW ve zprávě také citují ruské vojenské blogery. Podle nich se ruským silám podařilo prolomit ukrajinskou obranu v severní, jižní a centrální části města. Neupřesnili však, kde přesně se průlom odehrál. Ukrajinský generální štáb v sobotním hlášení oznámil, že Rusové pokračují v útocích s cílem obsadit celé město Bachmut.
Ruská kampaň, jejímž cílem bylo během zimy mezi roky 2022 a 2023 vážně poškodit ukrajinský jednotný energetický systém, s velkou pravděpodobností selhala. „Rusko od října 2022 provádí útoky z velké vzdálenosti, ale od začátku března jsou údery velkého rozsahu vzácné,“ píše ve svém pravidelném hlášení britská rozvědka.