Rusko v pondělí kolem poledne zaútočilo na Ukrajinu novou vlnou vzdušných útoků. V Záporožské oblasti v jižní části země si raketové údery vyžádaly životy nejméně dvou lidí a dalším přivodily zranění, informoval na Telegramu zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. V Sumské oblasti na severu Ukrajiny nálety způsobily výpadky proudu, uvedl podle agentury Reuters místní dodavatel energií Ukrenerho. Ukrajinská protivzdušná obrana podle prezidenta Volodymyra Zelenského dnes většinu ruských raket sestřelila.
Na celém ukrajinském území vyjma Ruskem obsazeného Krymu byl v pondělí vyhlášen letecký poplach. Podle informací ze sociálních sítí Rusové odpalovali střely s plochou dráhou letu z bombardérů a vojenských lodí. Na několika místech Ukrajiny zasahovala protivzdušná obrana a zprávy o explozích přišly z řady regionů včetně Kyjevské nebo měst Čerkasy, Kryvyj Rih a Oděsa. V Oděské oblasti byly kvůli odstávce proudu zastaveny dodávky vody, oznámila regionální vodárenská společnost na Telegramu.
Kyrylo Tymošenko z ukrajinské prezidentské kanceláře k situaci ve vsi Novosofijivka u Záporoží uvedl, že při útoku zahynuli dva lidé a tři, včetně malého dítěte, byli zraněni. V obci byly zasaženy rodinné domy, píše agentura Reuters.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij odpoledne prohlásil, že protivzdušná obrana dokázala sestřelit většinu ruských raket vypálených na Ukrajinu a energetici již pracují na obnově dodávek energie, informuje The Guardian. Velení ukrajinských vzdušných sil na Telegramu informovalo, že Ukrajina sestřelila přes šedesát raket a měla čelit více než sedmdesáti vzdušným útokům.
Ruské ministerstvo obrany večer zveřejnilo, že na Ukrajině zasáhlo 17 cílů. „Dnes kolem 15. hodiny (moskevského času; 13:00 SEČ) byl proveden masivní útok vysoce přesnými zbraněmi vzdušných sil a námořnictva na systém vojenského velení a související objekty ukrajinského obranného komplexu, komunikační centra, energetiku a na ukrajinské vojenské jednotky,“ uvedl ruský resort obrany podle agentury RIA Novosti.
Ruské rakety zasáhly ukrajinskou energetickou infrastrukturu, což vedlo k nouzovým výpadkům elektřiny. Potvrdila to státní energetická společnost Ukrenerho. Starosta Mykolajivu informoval o odpojení proudu kvůli hrozbě raketových útoků a požárů. Gubernátor kyjevské oblasti Kuleba uvedl, že se bez elektřiny ocitlo 40 procent občanů. Útoky ovšem neměly „kritické důsledky“ a ukrajinský energetický systém po tomto úderu funguje.
Jurij Ignat, zástupce velení Vzdušných sil Ukrajiny, varoval, že po této první vlně útoků by mohlo dojít k několika dalším. Podobné výzvy na sociálních sítích zveřejnili i další představitelé ukrajinských úřadů s tím, že cílem ruských raket a střel se opět může stát ukrajinská energetika, jak se už několikrát stalo.
„Zůstávejte v krytech nebo na jiných bezpečných místech,“ upozornil obyvatele Kyjevské oblasti její šéf Oleksij Kuleba. Davy lidí se v ukrajinské metropoli, ve které se aktuální teploty pohybují kolem -5 stupňů Celsia, ukrývají v metru.
Nejnovější vzdušný útok, který ukrajinské úřady očekávaly už několik dní, je dalším z řady úderů, kterými se Moskva se v zimním období snaží vyřadit z provozu dodávky energií a ukrajinskou infrastrukturu, poznamenala AP. Rusko od října zintenzivnilo vzdušné údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, zatímco na některých místech frontové linie bylo nuceno pod tlakem ukrajinské ofenzivy ustoupit.
Ke vzdušným útokům na Ukrajinu došlo poté, co měl v pondělí dopoledne na ruské letiště Engels u Saratova, nacházející se asi 700 kilometrů od frontové linie, dopadnout neznámý dron a poškodit dva strategické bombardéry Tu-95. V zápětí pak mělo dojít k výbuchu cisterny na vojenském letišti u Rjazaně vzdálené asi 500 kilometrů, kde měli zemřít tři lidé.
Moskva informaci zatím nepotvrdila a Kyjev se k útokům nepřihlásil. Ukrajina ovšem podle BBC nemá ve své výzbroji prostředek s doletem umožňujícím zasáhnout tato letiště.
Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak ale na twitteru ironicky napsal: „Země je kulatá… Pokud se něco velmi často vypouští do vzdušného prostoru druhých států, dříve nebo později se neznámé létající objekty vrátí na místo vzletu.“