Ruští federální vyšetřovatelé aktivně verbují děti z východní Ukrajiny do svých kadetních škol. Ruský Vyšetřovací výbor je federální orgán činný v trestním řízení a provádí pátrání ve vojenské i civilní sféře. Když vypukla válka naplno, začal federální úřad nabírat mládež z regionu do svého kadetského sboru a posílá je do školních areálů po celém Rusku. Zprávu přinesl ruský nezávislý web Meduza.io.
Anna Ryžkova z nezávislého listu Verstka sebrala svědectví několika ukrajinských teenagerů, kteří jsou nyní v těchto akademiích zapsáni jako kadeti. (Jejich jména byla z důvodu ochrany soukromí změněna.)
„V červenci 2022 se čtrnáctiletá dvojčata Nikita a Denis připravovala na trénink kick-boxu ve svém rodném městě Doněcku na Ukrajině. Pak zazvonil telefon. Ukázalo se, že volajícím je ředitel jejich školy, který dlouho mluvil s jejich babičkou, která chlapce vychovává sama… Toho večera se oba teenageři dozvěděli, že ředitel chce, aby se přihlásili do kadetského sboru Ruského vyšetřovacího výboru, federálního vyšetřovacího úřadu s několika kadetskými školami po celé zemi. ‚Všichni tři jsme si sedli, promluvili si o našich plánech do budoucna a nakonec jsme se rozhodli souhlasit,‘ říká Nikita. ‚Vybrali jsme si Moskvu, protože je blíž a žije se tam lépe. Koneckonců je to Moskva,'“ cituje list chlapce.
O několik měsíců později Denis zveřejnil fotografii, na níž dostal od šéfa Vyšetřovacího výboru Alexandra Bastrykina ruský pas. Jeho bratr Nikita zveřejnil podobný status, v němž deklaroval svou novou věrnost: „Rusko je teď můj život,“ napsal.
Se začátkem plnohodnotné invaze začali federální agenti navštěvovat vysídlené ukrajinské děti v ruských dětských domovech a vozit jim dárky a „humanitární pomoc“. K těmto návštěvám docházelo nejméně v deseti různých ruských regionech.
V Kurské oblasti sponzoroval Vyšetřovací výbor akci „Zpátky do školy“ pro sirotky z Doněcké oblasti. V Nižním Novgorodu rozdávali federální agenti „evakuovaným“ dětem z Ukrajiny míče, švihadla a soupravy na stolní tenis. Zraněné děti na klinice Roshal navštívil předseda agentury Alexandr Bastrykin, který přivezl plyšové hračky.
Podle interní zprávy, kterou vyšetřovací výbor zveřejnil ve svém tištěném časopise, agentura přesunula přes ruské hranice 323 dětí z ukrajinských Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti. Pouze 181 z nich byli sirotci. Po vstupu do Ruska bylo 78 nezletilých (z toho 28 sirotků) zapsáno do ruských škol, včetně vojenských akademií.
„Teenager, který vyrostl v Makijivce a nyní je zapsán do moskevského kadetského sboru Vyšetřovacího výboru, začíná každé ráno sledováním vztyčování ruské vlajky za zvuků státní hymny. ‚Každé pondělí v sedm hodin ráno musí celý sbor zpívat hymnu,‘ říká. ‚Abych byl upřímný, zpočátku jsem ani neznal slova. Ale naučil jsem se je během chvilky.‘ Po ztrátě obou rodičů tohoto chlapce vychovával dědeček v Makijivce, kde se jeho život točil kolem fotbalu. Ruský kadetský sbor se mu zdál jako nejlepší možnost pro jeho budoucnost. Fotbalu se vzdal a nyní šest dní v týdnu navštěvuje kurzy, kde se věnuje čínštině a základům práva,“ píše Meduza.
Čtrnáctiletý chlapec ze Šachtarsku (v Doněcké oblasti) byl přijat v polovině roku. Říká, že stále nechápe, proč se jeho spolužáci musí na začátku každé hodiny řadit do fronty, „místo aby si prostě sedli do lavic, když zazvoní, jako normální děti“.
Mezi hodnoty uvedené v chartě kadetského sboru patří „věrnost Ruské federaci“ a „úcta ke službě veřejnosti“. Studenti mají zakořenit „v duchovních a kulturních tradicích ruského lidu“ a „odolávat pokusům o falšování historie“. Kadeti ve Volgogradu sbírali toaletní potřeby, potraviny a oblečení pro ruské vojáky bojující na Ukrajině a psali také dopisy na frontu.
Podle právničky v oblasti mezinárodního práva Olgy Gnězdilové se tyto mimoškolní aktivity rovnají indoktrinaci kadetů v rozporu s mezinárodní Úmluvou o právech dítěte, kterou je Rusko stále povinno dodržovat. Úmluvě odporuje i výchova v proválečném duchu, protože ve vyučování i mimo něj je běžně oslavována „speciální vojenská operace“.
Rodiče a opatrovníci sice s výukou a aktivitami formálně souhlasí, ale podle právničky Gnězdilové to na věci nic nemění.
„Ve svém závislém postavení mimo domov, mimo rodiče, v cizí zemi, musí dítě souhlasit se vším, co mu kadetní sbor vnucuje. Indoktrinace prostřednictvím vzdělávacího systému je mocný nástroj a skutečně funguje. Čím je dítě mladší, tím snáze si osvojí ideologické zásady. Stát toho zjevně využívá,“ konstatuje Olga Gnězdilová.