Několik ruských měst oznámilo, že omezí letošní oslavy Dne vítězství. Ruské úřady se odvolávají na bezpečnostní důvody a útoky proukrajinských sil. Nejspíš se ale obávají i připomínky padlých ze současné války na Ukrajině.
V posledních týdnech došlo v Rusku na několika místech k výbuchům a požárům. V posledních dnech vypukly dva požáry skladů pohonných hmot na jihu Ruska a na Ruskem okupovaném Krymu, včetně jednoho ve středu ráno v Krasnodarském kraji poblíž mostu vedoucího na okupovaný Krymský poloostrov. Tento týden dva výbuchy v ruském pohraničním regionu Brjansk vykolejily nákladní vlaky. V Leningradské oblasti bylo výbušným zařízením zničeno elektrické vedení.
Ačkoli se k žádnému z těchto útoků Ukrajina nepřihlásila, kyjevská armáda uvedla, že podkopávání ruské logistiky je součástí příprav na dlouho očekávanou protiofenzívu.
Podle BBC omezení oslav ukazuje, že Kreml je nervózní a obává se, že by se mohly změnit v projevy nesouhlasu s invazí na Ukrajinu.
Významný býval tradičně průvod Nesmrtelného pluku, ve kterém lidé po celé zemi pochodují s fotografiemi příbuzných, kteří bojovali ve druhé světové válce. V loňském roce vedl průvod přes Rudé náměstí v Moskvě a Vladimir Putin se objevil s fotografií svého otce v uniformě.
Letos se však pochod Nesmrtelného pluku „z bezpečnostních důvodů uskuteční v jiných formátech“, řekla minulý měsíc novinářům zákonodárkyně a organizátorka Jelena Cunajevová. Navrhla, aby ti, kteří si chtějí připomenout své příbuzné, raději umístili fotografie válečných veteránů do oken automobilů, umístili je na oblečení nebo dali na sociální sítě.
Dmitrij Kolezev, novinář a redaktor liberálního zpravodajského webu, který nyní žije v emigraci, uvedl, že kdyby průvod nebyl zrušen, lidé by „téměř jistě přišli do Nesmrtelného pluku s portréty padlých na Ukrajině, a počet posledních fotografií by se mohl ukázat jako depresivně velký“.
Kolezev také soudí, že úřady se mohou obávat, že by se velké shromáždění lidí mohlo zvrhnout v projev nesouhlasu. „Historie zná příklady, kdy se loajální akce změnily v protesty,“ uvedl na Telegramu.
Viktor Muchnik, bývalý šéfredaktor jedné sibiřské televize, který rovněž opustil zemi, řekl, že ruský stát je „maniakálně podezřívavý“ a neobává se ani tak „hypotetického teroristického útoku“ jako spíše poškození svého image. Kreml se může bát, že v průvodu bude „příliš mnoho portrétů těch, kteří zemřeli nikoli před 80 lety, ale v průběhu posledního roku“.
Mezitím bude světoznámá přehlídka vojenské techniky, kterou tradičně sleduje prezident Putin, pro veřejnost přísně uzavřena.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že ruské bezpečnostní služby pracují na zajištění bezpečnosti přehlídky na moskevském Rudém náměstí proti „teroristickým útokům“.
„Jsme si samozřejmě vědomi toho, že kyjevský režim, který stojí za řadou takových útoků, teroristických činů, hodlá ve své kampani pokračovat. Všechny naše speciální služby dělají vše pro zajištění bezpečnosti,“ prohlásil Peskov.