Ruské úřady pokračují v utajování statistických údajů. Jak píše list The Moscow Times, tentokrát z volného přístupu zmizely údaje o struktuře maloobchodního prodeje, které zdánlivě nejsou tak citlivé jako údaje o produkci ropy, úmrtnosti nebo migrantech.
Skrývání informací o tržbách komplikuje rozhodování centrální banky, na což si její analytici postěžovali.
„Od října přestal Rosstat zveřejňovat údaje o objemu maloobchodního prodeje jednotlivých druhů zboží a služeb, na jejichž základě se tento rozklad počítá,“ píší analytici v bulletinu Co říkají trendy (nejde o oficiální stanovisko banky). Jde o čísla pomáhající pochopit podstatu inflace, tedy podíl nabídkových a poptávkových faktorů na ní.
Centrální banka potřebuje nějaká data, aby mohla rozhodovat o klíčové sazbě, jestli ji má zvýšit a případně o kolik, aby se omezila poptávka, nebo jestli vyčkat, pokud převažují jiné důvody.
„Je těžké označit současný okamžik za vhodný k tomu, aby se tyto údaje přestaly zveřejňovat,“ říká Alexander Isakov, ekonom pro Rusko a Společenství nezávislých států společnosti Bloomberg Economics. „Nyní je obzvláště důležité pochopit povahu inflace, její příčiny: jaký je příspěvek poptávky po úvěrech, jaký je příspěvek nabídkových šoků/sankcí a to zejména pro centrální banku, jejíž rozhodnutí o sazbách závisí na pochopení povahy růstu cen.“
Isakov vyzývá Rosstat, aby se zveřejňování údajů vrátil a své kolegy analytiky, aby Rosstat zaplavili žádostmi o jejich zveřejnění.
„Od začátku války úřady uzavírají stále více údajů. Téměř všechny celní statistiky byly utajeny. Federální celní služba přestala zveřejňovat podrobné informace o obchodu a uvádí pouze obecné údaje. Totéž se stalo s devizovými rezervami. Centrální banka zveřejňuje jejich velikost a nejobecnější údaje o jejich struktuře. Informace o těžbě ropy a plynu v Rusku v roce 2023 byly utajeny jako ‚tajné‘ a letos, po sérii náletů ukrajinských dronů, Rosstat přestal zveřejňovat statistiky o produkci benzinu a nafty. Rosstat omezuje zveřejňování údajů o úmrtnosti, které by umožnily odhadnout počet obětí války. Rovněž se již nezveřejňují operativní údaje o přílivu a odlivu migrantů. Aby se zabránilo zveřejnění citlivých informací, bylo sankcionovaným společnostem povoleno nezveřejňovat akcionáře, vrcholové manažery a finanční ukazatele,“ rozvíjí The Mocow Times, co všechno už se veřejnost nesmí dozvědět.
Centrální banka je naproti tomu stále nucena pracovat „podle citu“, protože poslední údaje mají její experti ze září. „Trvalý růst prodeje potravinářských výrobků při stagnaci jejich výroby naznačuje, že v mnoha ohledech je zrychlený růst cen v této části spotřebního koše způsoben nabídkovými faktory“, odhadují podle posledních čísel, co znají.
Inflace v Rusku nadále zrychluje navzdory zvýšení úrokové sazby centrální banky a pokusům úřadů regulovat ceny na úrovni obchodních řetězců.
„Podle Rosstatu v týdnu od 10. do 16. prosince index spotřebitelských cen přidal dalších 0,35 procenta a meziroční inflace zrychlila na 9,52 procenta, což je nové maximum od ledna 2023. Za necelé dva týdny měsíce se ceny podle oficiálních statistik zvýšily o 0,97 procenta, což je o třetinu více než za celý prosinec loňského roku,“ píše v dalším článku The Moscow Times.
Inflace potravin nadále „dominuje“, uvádí Jegor Susin, generální ředitel GPB Private Banking. Podle Rosstatu dosáhl růst cen potravin v meziročním vyjádření 10,93 procenta a stal se nejvyšším od listopadu 2022.