Ze všech sil se snaží ruská vojska obnovit svou nadvládu nad levým břehem Dněpru, kde se během podzimu podařilo vylodit ukrajinské námořní pěchotě. Navzdory velkým ztrátám a nasazení dalších posil toho ale do zimy nebudou Rusové schopni, domnívá se šéf estonské rozvědky Ants Kiviselg. Naopak Ukrajincům se v této oblasti daří jejich hra, tedy ochránit Cherson a přilákat na jih co nejvíc ruských jednotek z jiných částí fronty.
Již déle než měsíc probíhá ukrajinská operace v Chersonské oblasti na jihu fronty, kde se jednotky obránců překvapivě vylodily na levém břehu Dněpru a začaly útočit na ruské oddíly. Za tu dobu se jim podařilo vytvořit několik předmostí, která nyní hájí proti ruským silám. Rusko reagovalo na ukrajinský úspěch výměnou velitele vojsk na jihu a na místo generálplukovníka Olega Makareviče, jehož laxní reakce podle mínění velitelů umožnila ukrajinskou iniciativu, jmenovala generála Michaila Teplinského.
Boje v oblasti nadále trvají a podle Ukrajinců jde především o to, ochránit osvobozené centrum oblasti – město Cherson – před neutuchající ruskou dělostřeleckou palbou. Podle mínění analytiků jde Ukrajině rovněž o to, odčerpat ruské vojáky z jiných částí fronty, zejména ze Záporožské oblasti, kde se podařilo během letní ofenzivy narušit ruské obranné linie.
Jak podle webu The New Voice of Ukraine uvedl šéf estonské rozvědky Ants Kiviselg, ruské pokusy o protiútok nyní, se zhoršujícím se počasím, začaly vykazovat známky slábnutí a je nepravděpodobné, že by v nadcházejících týdnech dosáhli jejich vojáci operačního průlomu. V podmínkách, kdy obrněná vozidla čelí problémům kvůli terénu a zákopy se plní vodou, se podle něj skutečným motorem postupu stává především bitva vůlí, ve které mají Ukrajinci navrch. „Není pochyb o tom, že Ukrajina bude mít mnohem větší vůli vyhrát v bitvách, když brání svou vlastní zemi,“ myslí si Kiviselg.
Zatímco některé vyčerpané ruské jednotky si stěžují, že v oblasti bojují již od července a jsou decimovány ukrajinskými útoky, Ukrajincům se podle posledních zpráv podařilo provést přes řeku rotaci a dopravit na bojiště odpočaté vojáky.
Bažinatý terén v oblasti komplikuje od počátku operace využívání těžké techniky, podle několika zdrojů se však již Ukrajincům podařilo přes Dněpr přepravit některé kusy těžkého vybavení a také ho Rusům ničit. Ohledně vývoje bojů o vesnice, které za Dněprem vytvářejí de facto souvislý pás osídlení, nadále platí ukrajinské informační embargo.