KOMENTÁŘ / Rusko se snaží oslabit a rozdělit Evropu a její sousedy, kdykoliv a jakkoliv může. Důkazem budiž nedávné volby v Gruzii či volby a referendum v Moldavsku, které Moskva intenzivně ovlivňovala. Rusko ale nepřináší blahobyt a stabilitu. Přináší jen úpadek a chaos. Pro Českou republiku je stabilní orientace na NATO a EU nejen zárukou bezpečnosti, ale také klíčovým předpokladem ekonomické prosperity.
Říjnové parlamentní volby v Gruzii vyhrála strana Gruzínský sen, která jde dlouhodobě na ruku Putinovu režimu. Naposledy to bylo patrné ve vysílání místní televize Imedi TV, která má na staronovou vládní stranu silné vazby. Ta po volbách ukázala mapu Gruzie bez území Abcházie a Jižní Osetie, které dlouhodobě okupuje Moskva.
Zároveň se objevují otázky o možném ruském vlivu na průběh voleb a obavy o jejich legitimitu. Docházelo například k porušování tajnosti voleb a manipulaci s výsledky – v některých okrscích bylo údajně odevzdáno více hlasů, než kolik v nich žije obyvatel. Právě kvůli naklonění se Gruzie k Rusku došlo k nedávnému zastavení přístupových rozhovorů této zakavkazské země s EU.
Podobnou situaci zažilo i Moldavsko, které dlouhodobě čelí ruskému vměšování. I Moldavsko má na svém území separatistický region Podněstří, který funguje jako loutkový režim Moskvy. Prezidentské volby a referendum o přistoupení země k Evropské unii se staly terčem ruských kampaní zaměřených na ovlivňování veřejného mínění a destabilizaci politické scény.
V referendu občané těsnou většinou rozhodli, že vstup do Evropské unie bude zapsán do ústavy. Prezidentka Maia Sanduová, zastánkyně prozápadní orientace, tak chtěla zajistit, aby budoucí vlády nemohly změnit směr. Sama nakonec dokázala prezidentský mandát těsnou většinou obhájit. Na rozdíl od Gruzie tedy Moskva v Moldavsku svých cílů nedosáhla.
V kontextu střední a východní Evropy se ruský vliv v tuto chvíli nejvíce projevuje v Maďarsku a na Slovensku. Maďarsko je silně závislé na ruském plynu a ropě. Rusko také staví maďarskou jadernou elektrárnu Paks II. Pokud je nějaká země takto silně navázaná na Rusko v oblasti energetiky, musí pečlivě zvažovat každý zahraničněpolitický krok.
Slovensko zase čelí výzvám v podobě dezinformačních kampaní, které rozdělují společnost a podporují v ní nenávist. Slovenská společnost je známá pozitivním vnímáním Ruska. Většina Slovenska také odmítá označit Rusko jako jasného viníka ruské invaze na Ukrajinu.
A proč to celé píši? Ze dvou důvodů. Prvním je ukázat, že cíle Ruska v Evropě a jejím nejbližším okolí není nijak těžké odhalit. Putin a jeho parta chtějí rozštěpit společnost, rozsévat nenávist, rozšiřovat dezinformace a zastavit ekonomický pokrok.
Druhým je poukázat na to, co se děje s ekonomikou země, pokud ji začne ovlivňovat Rusko. Moldavsko je doslova nejchudší země Evropy. Gruzie se odkloněním od EU připravuje o obrovské ekonomické příležitosti, které jí Rusko jednoduše nemůže vynahradit. Maďarská energetika, a tedy celá ekonomika je podvázaná Ruskem. A Slovensko muselo kvůli obřímu deficitu přistoupit k nesrovnatelně větším úsporám a zvýšení daní, než jsme to mohli vidět u nás v ČR.
Naopak země, které mají ve své geopolitické orientaci na NATO a EU jasno, ekonomicky velmi dobře prosperují. Uveďme například Polsko či Finsko.
Současná vláda jistě má své nedostatky, jako je neúspěšná digitalizace stavebního řízení, ale našlo by se i pár dalších. Přesto je zárukou, že naše země se nikdy nepřikloní směrem k Rusku. Zůstaneme pevnými členy NATO a EU a nebudeme podléhat Moskvě. To je klíčové jak pro naši bezpečnost, tak pro naši ekonomickou prosperitu.
Autorem je místopředseda poslanecké sněmovny za KDU-ČSL.