Desítky až stovky tisíc ukrajinských dronů řízených pomocí optického vlákna mají mezi únorem a květnem dorazit na frontu. S touto novou metodou, která poskytuje operátorům přímé spojení s drony a je imunní vůči nepřátelskému elektronickému rušení, přišli původně Rusové. Obránci se však adaptovali a novou technologii už začali testovat rovněž na bojišti. Okupanti se nyní obávají, že do jara budou na bojišti létat roje takovýchto odolných ukrajinských bezpilotních prostředků.
Ruští vojenští komentátoři na sociálních sítích bijí na poplach. Zaznamenali ze strany Ukrajinců řadu případů použití nových dronů řízených pomocí optického vlákna. Informuje o tom proukrajinský účet „War Translated“ na sociální síti X s odvoláním na telegramový příspěvek prokremelského vojenského blogera z telegramového účtu „Filolog v záloze“.
Ten s odkazem na další ruské válečné komentátory píše, že některé ukrajinské jednotky operátorů dronů, například slavná jednotka Maďarovi ptáci, již začaly tuto původně ruskou technologii využívat ve velkém.
Novou technologii zaznamenali i čeští dobrovolníci
FPV s optikou má nižší spotřebu energie, protože nepotřebuje 2-5W video vysílač (obraz se přenáší přes optické vlákno). Stejně tak si může opatrně přistát a vyčkávat po určitou dobu, protože opět díky optice odpadá problém s radiovým horizontem.
— Vozím drony na Ukrajinu 🇨🇿 🇺🇦 (@VozimDrony) December 27, 2024
Díky tomu, že nic nevysílá, tak… pic.twitter.com/HdEVQQazLl
Tyto nové sebevražedné drony nesou cívku s optickým vláknem dlouhým i deset kilometrů a to je činí zcela imunními vůči elektronickému rušení. Rusové zjistili, že Ukrajinci si z Číny objednali desítky až stovky tisíc těchto relativně laciných cívek, takže během února až května mají mít k dispozici odpovídající množství dronů, které lze neutralizovat fyzicky, ale ne prostřednictvím rušení ovládacího signálu.
S velkou účinností má tento typ dronů být Ukrajinci využíván také v okupovaných částech Chersonské oblasti. „Elektronická válka je neúčinná a úsek silnice ze Žolteho do Novopustynivky je doslova pokryt vyhořelými vozidly. Některá z nich jsou bojová vozidla, včetně tanků, ale většina z nich jsou náklaďáky a malá transportní vozidla pro dodávky a evakuaci. Drony jsou již značně početné, létají nad cestou téměř každých pět minut a hledají cíle,“ popisují Rusové.
Jak říkají, poté, co zavedly do výzbroje drony s optickým kabelem ruské jednotky, bylo jen otázkou času, kdy přijdou Ukrajinci s odpovědí, a nikoho to nepřekvapilo. Jenže v mezidobí nikdo nepodnikl odpovídající přípravy a v oblastech, kde Ukrajinci nové drony nasadili, nyní Rusové čelí ohromným problémům, a to zejména v zásobování, ať už probíhá prostřednictvím vozidel, nebo jen v malém rozsahu, na ručních vozících tažených pěchotou.
Rusové zdůrazňují, že vojákům proti bezpilotním letounům částečně pomůže střelba z ručních zbraní, pro výsadky ale potřebují podporu obrněných vozidel. Ta jsou vůči dronům zranitelná, protože drony letí často při zemi a je těžké je odhalit. Zároveň dodávají, že je potřeba ničit operátory dronů, kteří jsou ale vinou tohoto nového typu spojení mnohem hůře vysledovatelní. „Docházejí nám možnosti,“ varovali ruští komentátoři.
Potíže s ruskými drony řízenými pomocí optického vlákna přiznávají i Ukrajinci. Podle ukrajinské agentury Interfax jejich masivní užívání označil za „obrovský problém“ například šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.