Ruský výrobce vojenského vybavení má dovážet komponenty k vyrobení neprůstřelných vest z Číny. Některé by měli ruští vojáci používat na bojišti na Ukrajině. Dokládají to obchodní údaje a fotografie Ukrajinců, kteří vesty prodávají na eBay a tvrdí, že je získali z předních linií, informuje server Politico.
V roce 2022 několik čínských společností, včetně jedné napojené na vládu v Pekingu, zaslalo součásti pro výrobu neprůstřelných vest společnosti Klass. Jedná se o ruského výrobce se sídlem v Moskvě, který vede dlouhodobé obchodní vztahy s ruskou národní gardou, ministerstvem vnitra, federálními vězeňskými službami a dalšími státními vojenskými jednotkami.
Server Politico získal celní a obchodní dokumenty z agregátoru celních údajů Import Genius, ze kterého tyto informace vyplývají. Společnost Klass dovezla součásti pro výrobu svých pancéřových vest z Číny, od několika společností v roce 2022 a hned několikrát, včetně listopadu a prosince, a samotné vesty představila v tiskové zprávě na svých webových stránkách. Mezi čínské společnosti, které dodávaly produkty, patří Yantai Tayho Advanced Materials Ltd, výrobce specializovaných vláken, a Beijing Tongyizhong New Material Technology Corp, prodejce produktů z polyetylenových vláken a dceřiná společnost jedné z pekingských státních investičních holdingových korporací.
Ruští vojáci na Ukrajině oblečení do pancéřovaných vest a zachycení Ukrajinci na fotografiích a videích, zveřejněných na internetu, včetně eBay, jsou prvním důkazním materiálem, který dokládá, že Rusové využívají ochranné prostředky čínské výroby. Není ovšem jasné, jak početně je používání vest Klass v ruské armádě rozšířené. Ukrajinci, kteří tyto vesty prodávají na eBay, tvrdí, že je vzali z bojiště. Podle serveru není jasné, zda tyto vesty Klass obsahují čínské komponenty, ale údaje o dovozu ukazují, že je velmi pravděpodobné, že ano.
„Tato neprůstřelná vesta byla používána v ruské armádě a ukrajinská armáda ji získala během protiofenzivy v Charkovské oblasti,“ uvedl jeden z prodejců.
Tyto nové informace zdůrazňují, jak Rusko i nadále spoléhá na Čínu při podpoře svého válečného úsilí na Ukrajině, a to navzdory tlaku Západu na Peking, aby omezil svou podporu pro Moskvu. Američtí představitelé ovšem uvedli, že nejsou příliš znepokojeni tím, že se tyto položky „dvojího použití“ objevují na bojišti. Rusko tento druh technologie z Číny podle nich dováží dlouhodobě.
„Úřady pravděpodobně v záznamu viděly spoustu věcí, které jsou nepříjemné. Ale mohly by říct ‚no, není to raketový systém s plochou dráhou letu, takže se na to možná podíváme z jiné strany‘,“ řekl Ivan Kanapathy, bývalý ředitel pro Čínu, Tchaj-wan a Mongolsko v americké Radě národní bezpečnosti. „Hodnocení je ovlivněno americko-čínským vztahem. Možná je naivní doufat, že Čína již není v ruském táboře,“ řekl Kanapathy.
Američané se doposud zabývali zejména tím, aby zabránili Pekingu posílat do Moskvy zbraně. Nabízejí se ovšem otázky, jak plánují Spojené státy americké řešit s Pekingem „položku dvojího použití“ – komerčního vybavení, které lze zároveň používat pro vojenské účely. Americké ministerstvo financí se k věci odmítlo vyjádřit. Jeho mluvčí Adrienne Watsonová řekla, že USA zavedly „rozsáhlé“ kontroly vývozu a sankce proti společnostem, které umožňují ruskou válku na Ukrajině. „Budeme i nadále podnikat kroky proti společnostem, které poskytují podporu ruskému válečnému úsilí,“ řekl Watson.