Rusové v neděli 18. 3. volí prezidenta. Volební okrsky jsou otevřeny od 8.00 do 20.00 místního času a občané mohou vybírat mezi 8 kandidáty, z nich současná hlava státu Vladimir Putin je jasným favoritem.
Letošní volby se odehrávají za zvýšeného zájmu volebních pozorovatelů, kteří již od rána hlásí narušení. Zatím největší narušení voleb zaznamenali v Moskvě ve dvou volebních místnostech, kde byl na kameru natočen člověk, jenž vhodil do urny dva volební lístky. V čele pozorovatelské mise v dané volební místnosti byl šéfredaktor Echa Moskvy Alexej Venediktov, který celý případ medializoval, načež urna byla zapečetěna a předseda volební komise hlasy prohlásil za neplatné.
Podobné případy jsou hlášeny i z ostatních částech země. V Rostovu na Donu se volič pokusil do urny vhodit dokonce několik volebních lístků. Dotyčného zatkla policii na základě oznámení pozorovatele Navalného Fondu boje proti korupci.
Sám Alexej Navalnyj na tiskové konferenci pro média řekl, že jejich pozorovatelé registrují tři druhy narušení: do uren je vhazováno více volebních lístků, organizovaný svoz voličů na okrsky a znemožnění přístupu pozorovatelům do volebních místností.
O narušení voleb se také pokusil neznámý člověk, který oznámil, že ve 4 volebních okrscích v Moskvě jsou umístěny bomby. Dotyčný neupřesnil, o které se jedná, takže musely být prověřeny všechny volební místnosti. Policie potvrdila, že se jednalo o falešný poplach.
Ve městě Saratov pro změnu do voličského seznamu zahrnuli člověka, který je již 14 let po smrti. Úřady to označily za technickou chybu. Ve Vladimirské oblasti předseda okrskové volební komise přišel o místo, jelikož hlasování bylo zahájeno o 10 minut dříve, než je zákonem stanovená doba. Za tu dobu již stihlo odvolit 46 lidí. V Dagestánu si počínají poněkud drsněji. Úředník městského úřadu udeřil novináře, který natáčel práci volební komise na kameru.
Cílení na vysokou volební účast
V letošních volbách se vláda zaměřila na zvýšení volební účasti, protože ta se považuje za měřítko legitimnosti prezidentského úřadu. Proto byla zjednodušena některá pravidla – např. množství potřebných dokumentů k registraci kandidáta nebo usnadnění možnosti volit v jiném místě, než kde je volič hlášen k trvalému pobytu. Pozorovatelům byl zjednodušen přístup do volebních místností. Skrz neoficiální zdroje proniklo na veřejnost, že Vladimir Putin by si přál volební účast 70 %, což je číslo, jehož nikdy předtím nebylo dosaženo.
Mimo formálních náležitostí volební účast a zároveň hlasování pro toho „správného“ kandidáta měla zvýšit i série krátkých spotů zveřejněných na internetu. Asi nejznámější z této série je video, kde se muži, který odmítl jít volbám, zdá, že jej nový prezident povolal do armády, a ještě mu do bytu nastěhoval gaye. Muž se s hrůzou probudí a utíká k volbám i s celou rodinou. Kromě videí, slibujících apokalyptickou katastrofu v případě, že lidé nepůjdou k volbám, se objevilo množství písní a klipů vyzývajících k volební účasti a opěvujících Vladimira Putina.
Nekampaň Vladimira Putina
Vladimir Putin sice tvrdil, že nebude dělat kampaň, avšak kromě výše uvedeného ještě využíval zvýhodněný přístup do médií k takové „podprahové“ reklamě. Jedním z příkladů je vysílání propagandistického filmu „Krym“ v předvečer voleb. Kromě něj si ruští diváci ale mohli udělat obrázek o současném vůdci i z dalšího filmu, také jen tak náhodou zveřejněném na internetu pár dní před volbami. Jedná se o dvoudílný dokumentární snímek „Putin“ Andreje Kondrašova, v němž převládá formát osobní zpovědi prezidenta, který popisuje své dětství až po politickou kariéru a vyjadřuje se k nejznámějším vnitropolitickým i zahraničním kauzám.
Kromě předvolební agitace a propagace se úřady uchýlily i k více nátlakové taktice. Postupně prosakují informace, že straníkům putinovské strany Jednotného Ruska bylo nařízeno, aby zajistili určitý počet hlasů pro současného prezidenta. Na příklad vedení Volokolamské oblasti blízko Moskvy nařídilo starostům obcí, aby zajistili minimálně 70 % volební účast a z toho 70 % hlasů pro Putina. Stejně tak byl vyvíjen nátlak na ředitele podniků, aby zajistili volební účast svých zaměstnanců. Že se nejedná o výmysl potvrzuje i fakt, že na některých okrscích voliči žádali o vydání potvrzení o tom, že se dostavili k volbám.
Práci s cílením na volební účast si úřady daly také proto, že vyloučený kandidát Alexej Navalnyj vyzývá k bojkotu voleb a snaží se přesvědčit občany, aby veřejně deklarovali, že k volbám nepůjdou. Popularita opozičníka, která ovšem nemůže konkurovat současnému prezidentovi, je však i přesto schopna zahýbat s volební účastí. Nicméně Moskevská městská volební komise oznámila, že k 15.00 místního času k volbám přišlo 40,13 % voličů.