Paralympionikům z Ruské federace bylo znemožněno zúčastnit se her v Riu kvůli dopingu. Velmi pravděpodobně to ale není jediný problém, který Rusové mají. Podle serveru MK.ru totiž někteří trenéři zpochybňují zdravotní stav sportovců – a to tak, že vůbec hendikepovaní nejsou.
K podvodům má docházet především mezi nevidomými atlety, z nichž někteří ve skutečnosti bez problémů vidí a například řídí auta. Mezinárodní olympijský výbor podobný problém zatím nepřiznal – dle webu proto, že neví, jak se s celou věcí vypořádat.
Vydávat se za nevidomého je nejjednodušší. Trenér goalballu Alexej Šipilov například tvrdí, že tito zdraví lidé dlouhodobě trénují ve tmě, aby byli schopni se chovat stejně jako zrakově postižení kolegové. Podvádí se ale také v plavání nebo atletice.
A jak jsou sportovci vybíráni? Jednoduše řečeno se jedná o ty jedince, které ve své kategorii mezi zdravými sportovci nedosahují příliš dobrých výsledků – paralympiáda jim ale umožňuje dostat se vysoko a získat medaili a peníze.
Zatímco většina zdravých ruských sportovců mohla na olympijských hrách v Riu startovat, k ruským paralympionikům Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) tak shovívavý nebyl a sáhl k plošnému zákazu startu.
Představitelé IPC už po zveřejnění zprávy z vyšetřování Světové antidopingové agentury WADA avizovali nekompromisní přístup. Podle informací kanadského právníka Richarda McLarena podváděli na zimních Hrách v Soči i ruští paralympionici, k výměnám pozitivních vzorků za čisté podle zprávy docházelo nejen u olympioniků.
„Nejsmutnější na celé situaci je to, že se nejedná o sportovce, kteří by zneužívali systém, ale o státem vedený systém, který zneužívá sportovce,“ prohlásil předseda IPC Philip Craven. „Jejich lačnost po slávě za každou cenu vážně poškodila integritu a pověst sportu. Naše rozhodnutí je mnohem vážnější, než jen vyloučení jednotlivých sportovců,“ dodal.
Rusko skončilo na předchozích paralympijských hrách v Londýně před čtyřmi lety druhé v pořadí národů.