Nejlepší raketové zbraně, které používají ruští agresoři k ostřelování Ukrajiny, obsahují staré, tzv. low-tech součástky, které se dnes již běžně nepoužívají. Podle pozorovatelů z Conflict Armament Research to vyvrací ruské tvrzení, že jeho vojenský potenciál může konkurovat západním armádám. Informoval o tom list The New York Times s odvoláním na zprávu nezávislé skupiny Conflict Armament Research.
Vyšetřovatelé zjistili, že se ruští inženýři celkově spoléhají na určité polovodiče od konkrétních západních výrobců, a to nejen v munici, ale také v pozorovacích dronech, komunikačním vybavení, avionice vrtulníků a dalším vojenském zboží. „Když se podíváme na počítačové čipy ve stejných pozicích na více deskách plošných spojů, vždy je vyrobili stejní výrobci,“ řekl Damien Spleeters, skupinový analytik, který ke zprávě Conflict Armament Research přispěl. „Měli byste různá data výroby, ale vždy byla od stejného výrobce,“ dodal.
Analytici však také zjistili, že ruské zbraně často využívají západní inovace, a to navzdory sankcím uvaleným po ruské okupaci Krymu v roce 2014. „Zjistili jsme, že ruské naváděné zbraně jsou napěchované zahraničními technologiemi a součástkami. Většina počítačových čipů, které jsme studovali, byla vyrobena západními zeměmi po roce 2014,“ uvedl Damien Spleeters. Studoval trosky tří typů ruských řízených střel, včetně Ch-101, a střel z raketometů Tornado-S, které jsou považovány za nejnovější. Všechny obsahovaly stejné součástky označené SN-99, které se ukázaly jako přijímače satelitní navigace. Podle Spleeterse tak omezení dodávek komponentů SN-99 zabrání Kremlu v doplnění zásob. Jak Rusko tyto díly získalo, není jasné.
Výzkumný tým také upozornil na skutečnost, že Rusku zřejmě vůbec nezáleží na tom, aby své technologie utajovalo. Například v USA existují normy pro vojenské dodavatele, které by měly zabránit nepříteli v sebemenším kopírování technologií z ukořistěných zbraní. „Toto je přinejlepším úroveň technologie z konce 90. let nebo z poloviny 2000,“ řekl Arsenio Menendez z NASA. „Je to v podstatě ekvivalent videoherní konzole Xbox 360 a vypadá to, že je otevřená každému, kdo ji chce rozebrat a vytvořit si její vlastní kopii,“ konstatoval
Ruský navigační systém podle něj připomíná open-source architekturu přijímačů GPS, která nepodléhá federálním omezením týkajícím se prodeje a vývozu obranných předmětů. Změť nejrůznějších použitých součástek navíc vysvětluje, proč ruské řízené střely nepatří k nejpřesnějším a často dopadají na vojensky bezcenné cíle.
„Zdá se, že ruský přístup ke zbrojní elektronice v současné době je ten, že pokud nemůžete držet krok, ukradněte nějakou technologii a vyždímejte z ní maximum,“ zakončil úvahu Arsenio Menendez.