Ze zprávy britského analytického centra Royal United Services Institute (RUSI) vyplývá, že ve zbraních používaných ruskými vojáky na Ukrajině bylo nalezeno přes 450 součástek pocházejících od západních firem. Ruské moderní zbraně jsou tak závislé na součástkách ze Západu, které díky sankcím nedostávají. Jak dlouho Rusku vydrží, tak není zcela jasné. Informovala o tom agentura Reuters.
Analýza ruských zbraní či jejich částí, které se dostaly Ukrajincům od zahájení ruské agrese do rukou, ukázala, že takřka tři desítky moderních zbraní či zbraňových systémů jsou závislé na západních součástkách. Jedná se o řízené střely i systémy typu země-vzduch či vzduch-vzduch.
Podle RUSI jsou až dvě třetiny zjištěných západních komponentů americké provenience a čtvrtina pochází zvláště od výrobců čipů Analog Devices a Texas Instruments. Zbylé díly jsou vyrobeny společnostmi z Japonska, Jižní Koreje, Velké Británie, Německa, Švýcarska a Nizozemska. „Ruské zbraně, které vedly k smrti tisíců Ukrajinců, jsou téměř zcela závislé na západní elektronice,“ řekl expert na RUSI Jack Watling. Britští analytici zároveň naznačují, že pro Rusko bude velice obtížné doplnit svůj zbrojní arzenál, zejména řízené střely.
Jen jedna z nejpokročilejších ruských střel s plochou dráhou letu 9M727 obsahuje 31 součástek od Texas Instruments Inc a Advanced Micro Devices Inc (AMD ), stejně jako Cypress Semiconductor, kterou nyní vlastní německá společnost Infineon AG. V ruské řízené střele Ch-101 bylo nalezeno rovněž 31 zahraničních součástek, včetně dílů od Intelu či Xilinx, jež patří AMD.
Na otázku, jak se mohly jejich čipy ocitnout v rukou ruských agresorů, když jsou vyhlášeny sankce, uvedly firmy, že sankce dodržují a do Ruska již žádné komponenty nedodávají. Ruské společnosti pravděpodobně před očekávanou invazí na Ukrajinu nakoupily větší množství těchto komponentů prostřednictvím nejrůznějších místních nebo mezinárodních distributorů, protože je lze použít i pro nevojenské účely. Od roku 2014 totiž více než 80 mikročipů vyrobených na Západě podléhá kontrole vývozu a jejich dodávky do Ruska vyžadovaly licenci. Výrobní společnosti tak musely kontrolovat, že jejich produkty nebudou použity ruskou armádou.