Ruské zpravodajské služby špehovaly a tajně natáčely Svědky Jehovovy v lázních, což je nejnovější příklad pronásledování této zakázané náboženské skupiny. Špehování, které prováděla ruská Federální bezpečnostní služba (FSB), bylo odhaleno během soudního procesu v uralském městě Perm, kde pět svědků Jehovových dostalo podmíněné tresty za „nezákonnou“ náboženskou činnost.
Jak píše web RFE/RL, videozáznam členů skupiny v lázních byl použit jako důkaz proti obžalovaným v procesu, který trvá již téměř tři roky. Podle záznamů ukázaných u soudu se 27 členů a členek skupiny sešlo v lázních v Permu, aby pokřtili nové členy. V lázních, kde se křestní obřad konal, nainstalovala FSB videokamery.
Pro svědky Jehovovy je křest považován za vyznání víry. Před pandemií koronaviru byly velké veřejné křty mezi věřícími na celém světě běžné.
V Rusku, kde je dominantní pravoslavná církev protežována prezidentem Vladimirem Putinem, se na svědky Jehovovy již desítky let pohlíží s podezřením. Od zákazu skupiny v roce 2017 čelí mnoho jejích členů pronásledování a jsou odsouzeni k trestům odnětí svobody. Odhaduje se, že ke Svědkům Jehovovým se v Rusku hlásí přibližně 170 000 lidí.
Deník The Times cituje Igora Turika, který dostal sedmiletý podmíněný trest: „Kdybyste jen věděli, jakou citovou bolest prožívaly tyto ženy, když zjistily, že jejich nahota byla zaznamenána na video.“
Ruská lázeň – baňa – je nedílnou součástí ruské kultury a je oblíbeným místem setkávání přátel a kolegů, kde se popíjí, odpočívá a někdy se provádějí osvěžující masáže listnatými větvemi.
Článek na stránkách JW.org, oficiálních webových stránkách Svědků Jehovových, vybízí své stoupence, aby si užívali „potní lázně“, a píše o jejich zdravotních výhodách, které přinášejí „úlevu od alergií, nachlazení a artritických bolestí“.
Další čtyři členové skupiny dostali kratší podmíněné tresty: Boris Burylov, Viktor Kučkov, Alexandr Inozemcev a Jurij Vaag dostali po dvou a půl letech.
Kromě odsouzení za „nezákonnou“ náboženskou činnost byli permští Svědkové Jehovovi obviněni také z organizování, financování a účasti v extremistickém společenství.
Zákon o extremismu, na jehož základě byla skupina obviněna, byl původně přijat před 19 lety a prošel mnoha novelizacemi. V posledních letech se obrátil proti různým náboženským skupinám, především proti Svědkům Jehovovým. Podle nezávislé monitorovací skupiny OVD-Info bylo v Rusku do prosince 2020 zahájeno trestní řízení proti 423 svědkům Jehovovým.
V únoru 2019 svědkové Jehovovi v ruské Chanty-Mansijské autonomní oblasti uvedli, že nejméně sedm členů jejich společenství bylo mučeno příslušníky Vyšetřovacího výboru ve městě Surgut, přičemž byli vystaveni „elektrickým šokům, dušení a krutému bití“.
Ačkoli je v Rusku oficiálně zaručena svoboda náboženského vyznání, náboženské skupiny se sídlem v zahraničí čelí různým podezřením a další skupiny, včetně baptistů, mormonů a letničních křesťanů, se v zemi setkaly s pronásledováním.