Přestože se může zdát, že se v okolí ukrajinského Bachmutu nic důležitého neděje, není to pravda, jen o tamní dění poněkud ztratila zájem světová média. Bitva o takřka zcela zničené město v Doněcké oblasti pokračuje a obě strany v ní přicházejí o vojáky i techniku. Ruské ztráty jsou však podle odhadů až pětkrát vyšší.
V posledních dnech odrazily ukrajinské jednotky několik útoků ruských agresorů a velení ukrajinské armády navzdory očekáváním některých expertů odmítlo své jednotky stáhnout. Rusové se tak snaží obsadit aspoň blízké obce Avdijivku, Lymaň, Maryjinku či Šachtarsk.
„Nikdo nevěřil, že pod tak intenzivními nepřátelskými útoky může být město drženo déle než týden, maximálně dva,“ řekla Hanna Maljarová, náměstkyně ukrajinského ministra obrany v době, kdy se o Bachmut aktivně bojuje již přes půl roku a od posledního zintenzivnění bojů uplynuly již dva měsíce. „Díky odvaze a hrdinství tisíců našich vojáků, stejně jako obratnému vedení našich generálů a důstojníků, obrana Bachmutu drží a možnosti ještě nejsou vyčerpány,“ dodala.
„Přímo v Bachmutu se brání velitel brigády 93. brigády plukovník Palisa Pavlo a velitel brigády 3. brigády Národní gardy plukovník Oleksandr Pivnenko,“ představila náměstkyně ministra velitele, kteří brání Bachmut před nájezdy ruských hord.
Dobyly ruské jednotky město?
Rusové již před časem prohlásili, že město dobyli, ale následně se ukázalo, že se tato informace nezakládá na pravdě a jde jen o kremelskou propagandu. Zatím poslední vyjádření učinil šéf takzvané Wagnerovy skupiny, neboli žoldácké armády, Jevgenij Prigožin, který uvedl, že jeho muži drží kolem 70 procent města a jeho jednotky „pokračují v operacích k dokončení osvobození města“.
Zároveň však požádal dopisem ruského ministra obrany Sergeje Šojgua o vybavení nutné pro „odražení ukrajinské protiofenzivy“. K té podle jeho mínění dojde buď koncem března, nebo během dubna.
Na počátku března zveřejnila CNN zprávu s odvoláním na zpravodajské údaje NATO, že na každého zabitého ukrajinského obránce Bachmutu připadá minimálně pět mrtvých ruských útočníků. Ovšem navzdory takto příznivému poměru ztrát ukazují zjištěné informace, že Ukrajina sama při obraně města utrpěla značné ztráty.
„Naši obránci způsobili nepříteli značné ztráty, zničili velké množství vozidel, donutili je použít nejlepší jednotky skupiny Wagner, a snížili tak útočný potenciál nepřítele,“ řekl generálplukovník Oleksandr Syrskij, velitel ukrajinských pozemních sil po návštěvě Bachmutu 5. března. Naznačil tím i jeden z důvodů, proč nepříliš strategické město Ukrajina stále odmítá opustit.
Evropa plánuje další pomoc
V Bruselu se ministři zahraničí a obrany EU dohodli, že Ukrajině poskytnou další dělostřelecké granáty v hodnotě 2 miliard euro, a USA přislíbily oznámily novou vojenskou pomoc ve výši 350 milionů dolarů. Spojenci by tak během následujících dvanácti měsíců měli Ukrajině poskytnout přibližně milion kusů dělostřeleckých granátů a munice pro různé zbraňové systémy. Podle ukrajinského generálního štábu potřebují obránci každý měsíc přibližně 350 tisíc střel, aby mohli aktivně vzdorovat ruské ofenzivě na východě země, a navíc připravovat protiofenzivu.
Oznámení spojenců o další podpoře přišlo v době, kdy byl v Moskvě na návštěvě čínský prezident Si Ťin-pching, který s Putinem probíral vzájemné vztahy a poměr Ruska a Číny k probíhající válce.
„Samotné Rusko by mohlo ukončit svou válku okamžitě. Dokud to Rusko neudělá, budeme Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak bude potřeba,“ prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Zároveň ukrajinské zdroje upozorňují, že „druhým Bachmutem“ by se v oblasti mohla stát Avdijivka. Malé město ležící asi osmdesát kilometrů jižně od Bachmutu již vzdoruje osm měsíců ruským útokům. V poslední době mu však hrozí, že bude obklíčeno. Rusko totiž zvyšuje tlak na zásobovací trasy do Avdijivky, což potvrdila i britská rozvědka.
Na rozdíl od Bachmutu však Avdijivka ležela na „první linii“ po dlouhou dobu. Ukrajinské jednotky měly ve městě a jeho okolí připraveno obranné postavení a byly zakopány již před ruským vpádem na Ukrajinu v únoru loňského roku. Linie dotyku se totiž táhla jižně od města nedaleko města Doněck, které ruští okupanti obsadili již v roce 2014.