V noci na 12. listopadu zaútočily ukrajinské sebevražedné drony na sklad ropy ve Starém Oskolu v Belgorodské oblasti. Po útoku došlo k explozi a následnému požáru jedné z nádrží s ropou. Jde o další z řady úspěšných útoků ukrajinské armády na ruské ropné sklady. Útok přiznala i ruská oficiální místa.
„Ozbrojené síly Ukrajiny s pomocí dronu zaútočily na ropný sklad na území městské části Stary Oskol. V důsledku výbuchu začala jedna z nádrží hořet. Na místě pracovalo deset hasičských sborů, které požár uhasily. Nebyly žádné oběti,“ napsal na svůj telegramový účet gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov.
Starý Oskol leží na severovýchodě Belgorodské oblasti a hraničí s regiony Voroněž a Kursk, odkud se ruská armáda neúspěšně snaží vytlačit ukrajinské jednotky, které tam působí již od srpna. Ve Starém Oskolu se nacházejí dva ropné sklady. Na jihu města je 24 nádrží na skladování benzinu firmy Oskolněftesnab, na západě je umístěno 13 nádrží s benzinem a naftou firmy Gubkinsk Belgorodněfteprodukt, který patří státnímu Rosněftu. Právě sem nyní zamířily útočné drony. První skladiště bylo napadeno již v březnu a následně i v srpnu letošního roku a vždy byly způsobeny masivní škody.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že protivzdušné jednotky v noci zničily 13 ukrajinských bezpilotních letounů, z toho devět nad Belgorodskou oblastí, dva nad Brjanskem a dva nad Kurskem.
Současný útok je jen jedním z celé řady útoků na ruskou ropnou infrastrukturu, kterými Ukrajina oplácí úmyslné ničení svojí energetické infrastruktury ze strany ruských okupantů. V březnu prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, že Ukrajina může zabránit ruským útokům na svůj energetický systém pouze tím, že donutí Rusko zaplatit podobnou cenu. Řekl, že ruská společnost se musí „naučit žít bez benzinu, bez nafty, bez elektřiny“.
Proto ukrajinské drony zaútočily v poslední době například na sklad ropy ve Světlogradu na území Stavropolské oblasti, kam sebevražedné drony dopadly počátkem listopadu. Podobný útok se odehrál v říjnu, kdy byl napaden největší sklad ropy na okupovaném Krymu. Tam požár zuřil několik dnů, než se jej podařilo dostat pod kontrolu.
Další útoky pak byly vedeny například na ropné sklady v Rovenkách na území Luhanska či v obci Anna ve Voroněžské oblasti. V srpnu byly napadeny ropné sklady v Rostovské oblasti. Tento útok byl natolik silný, že se sklad ve městě Proletarsk nepodařilo uhasit od 18. srpna do 2. září. Již v červenci drony zaútočily na sklady ropy v Kursku, Rostově a v oblasti Volgogradu či na Krasnodarském území.
Od začátku letošního roku bylo do října podle listu Financial Times zasaženo nejméně devět z 32 největších ruských ropných rafinerií. Největší škody útoky napáchaly během května, kdy bylo z provozu vyřazeno 17 % kapacity ruských rafinérií.