Zahraniční společnosti, které chtějí opustit Rusko, čelí dalším překážkám. Ruské ministerstvo financí přidalo další požadavky související s odchodem firem, včetně dvouletého limitu na možnost zpětného odkupu podniků, uvedla agentura Reuters.
Pro západní společnosti, které se chtějí stáhnout z Ruska kvůli jeho invazi na Ukrajinu, je stále obtížnější orientovat se v pravidlech, řekli představitelé firem agentuře Reuters. Nad těmi, kteří v zemi zůstávají, pak stále visí nejistota, a dokonce i hrozba znárodnění.
Vládní komise, která dohlíží nad zahraničními investicemi, musí udělovat souhlas s dohodami, které zahrnují firmy z tzv. „nepřátelských“ zemí, tedy těch, které kvůli válce na Ukrajině uvalily na Rusko sankce. Tento týden ministerstvo financí na seznam komise doplnilo požadavky, které úřady navrhovaly již dříve.
Noví majitelé aktiv koupených od společností, které opouštějí zemi, musí ve stanové lhůtě uvést až 20 procent získaných akcií na burzu. To podle centrální banky poskytne investorům v Rusku větší rozmanitost. Tato podmínka se ale nebude vztahovat na již dříve dokončené transakce, uvedla centrální banka.
Změna se týká i ustanovení ve smlouvách, které umožňuje odcházejícím zahraničním vlastníkům koupit svůj prodávaný podnik v určité době zpět. Nové může lhůta pro zpětný odkup trvat nejvýše dva roky.
List Vedomosti citoval zdroj blízký vládě, podle něhož je důvodem těchto úprav ztížit odchod společností.