Místopředseda ruské Státní dumy Vladislav Davankov chce bojovat proti distribuci drog. Navrhl tedy, aby občany, kteří přinesou a odevzdají nelegální omamné látky na policii, ministerstvo vnitra finančně odměňovalo. Napsal to v dopise adresovaném šéfovi resortu Vladimiru Kolokolcevovi.
Vladislav Davankov se domnívá, že ministerstvo vnitra by mělo povzbudit Rusy k tomu, aby v případě, že naleznou drogy, o tom informovali nebo je rovnou odevzdávali na policii. V Rusku se totiž rozšířily úkryty, které slouží k bezkontaktnímu prodeji nelegálních látek, a jejich distribuce se masivním způsobem zvýšila. Orgány činné v trestním řízení nemají podle poslance dostatek prostředků, aby se s tím vypořádaly, a k vyřešení problému je třeba zavést řadu opatření jako například zmíněné odměňování.
„Policisté často nereagují promptně na relevantní stížnosti z důvodu nedostatečných zdrojů. Řešením problému by mohlo být zavedení peněžních odměn pro občany za nalezení drog a jejich předání orgánům činným v trestním řízení,“ vysvětlil Davankov svou výzvu. Policisté by podle jeho názoru měli být také více motivováni ze strany státu k tomu, aby byli v této oblasti aktivnější.
Davankov chce zavést jasný postup pro interakci mezi ministerstvem vnitra a občany. Pokud policie do pár hodin na oznámení o nalezení drog nebo o jejich distribuci nezareaguje, občan bude povinen policii předem upozornit, že má nelegální látky v úmyslu přinést na policejní služebnu, přičemž by měl následně získat odměnu.
S tím podle něj souvisí i nutnost vytvořit jednotné informační centrum pro boj proti drogám. Číslo 112 není vyhovující a horká linka k nahlašování informací o distribuci drog nebo reklamě by celý proces zjednodušila a zároveň odlehčila.
Výši odměn by mělo stanovit nařízení Ministerstva vnitra Ruské federace, uvedl Davankov s tím, že by se s experimentem mělo začít v Moskvě. Zároveň navrhuje využít videokamery a umělou inteligenci k eliminaci reklam na drogy a občané, kterým byl uložen trest veřejně prospěšných prací, by je měli přemalovávat.