V předvečer své návštěvy Číny poskytl ruský vůdce Vladimir Putin rozhovor čínské tiskové agentuře Xinhua. Postěžoval si na protiruské sankce, požadoval záruky pro Rusko a hovořil o „spravedlivém míru“ na Ukrajině.
„Chceme komplexní, stabilní a spravedlivé urovnání tohoto konfliktu mírovými prostředky. A jsme otevřeni dialogu ohledně Ukrajiny, ale měla by to být jednání, která zohledňují zájmy všech zemí zapojených do tohoto konfliktu,“ řekl Putin ke konfliktu, který on sám rozpoutal před více než dvěma lety napadením Ukrajiny.
Podle něj však musí tento dialog obsahovat jasně dané prvky globální stability a bezpečnostní záruky „samozřejmě pro Rusko“. Putin si totiž myslí, že hlavní problém ve spolehlivosti jakýchkoliv záruk spočívá v tom, že Rusko má co do „činění se státy, jejichž vládnoucí kruhy preferují světový řád, který není založen na mezinárodním právu, ale na řádu založeném na pravidlech, o kterém neustále mluví, které ale nikdo neviděl, se kterými nikdo nesouhlasil a které se, soudě podle všeho, mění v závislosti na aktuální politické situaci a zájmech těch, kteří s nimi přicházejí“.
V odpovědi však zapomněl poznamenat, že Rusko je nespolehlivým partnerem, který většinu smluv nedodržel, a to včetně například garantování nedotknutelnosti ukrajinských hranic.
V rozhovoru Putin dokonce několikrát zopakoval, že jeho země je „připravena k jednání“, a dokonce je vede. V této části se Putin snažil přesvědčit veřejnost, že jeho armáda nebyla v březnu od Kyjeva a z dalších částí Ukrajiny vytlačena, ale že se dobrovolně sama stáhla na základě jakýchsi jednání. O nich se však nikdo kromě něj samotného nezmiňuje.
Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba naopak jakákoliv ruská prohlášení o porušení nějaké mírové dohody popřel. A to opakovaně. „Postoje stran byly tak rozdílné a požadavky Ruska byly tak absurdní, že vyhlídky na nějaké skutečné řešení ani nebyly vidět,“ vyjádřil se Kuleba k údajnému mírovému návrhu Moskvy.
„Nejsou připraveni na rovnocenný, čestný a otevřený dialog založený na vzájemném respektu a zohlednění zájmů toho druhého. Místo toho se západní elity vytrvale snaží Rusko potrestat, izolovat a oslabit, zásobovat kyjevské úřady penězi a zbraněmi. Zavedli proti nám téměř šestnáct tisíc jednostranných nelegitimních sankcí. Pokoušejí se naši zemi nelegálně rozsekat, zavírají oči před obrodou nacismu na našem území,“ postěžoval si vůdce země, která rozpoutala největší válečný konflikt v Evropě od konce druhé světové války.
„Místo toho, aby podepsali mírovou dohodu, ukrajinská strana nečekaně oznámila ukončení jednání. Jak ukrajinští představitelé později uvedli, také proto, že jejich západní spojenci jim doporučili, aby pokračovali v nepřátelských akcích a společně s nimi usilovat o strategickou porážku Ruska. Nikdy jsme neodmítli vyjednávat,“ pronesl již mnohokráte vyvrácenou lež Putin.