Rusko v současné době vyjednává v Libyi o možnostech vybudovat v této severoafrické zemi vojenskou základnu. Jak USA, tak evropské státy se obávají, že by Moskva v takovém případě mohla monitorovat dění v celé Evropské unii. Uvedla to agentura Bloomberg.
„Úřady Ruska a Libye jednají o vytvoření ruské vojenské základny na území africké země,“ uvádí Bloomberg s odvoláním na zdroje, které si přály zůstat v anonymitě. Podle nich začala Moskva s Libyí o možnosti zřídit si v Africe vojenskou základnu jednat krátce po schůzce ruského vůdce Vladimira Putina s vrchním velitelem Libyjské národní armády, která ovládá východ země, Chalífou Haftarem. Schůzka se uskutečnila koncem letošního září.
Podle připravované dohody by Rusko získalo právo trvale rozmístit své válečné lodě zřejmě v přístavu Tobrúk na pobřeží Středozemního moře. Navíc by Rusové získali i možnost působit na několika leteckých základnách, kde již působí letadla ruské žoldácké Wagnerovy skupiny, která zde vyvíjí činnost i poté, co její šéf Jevgenij Prigožin zahynul za podivných okolností při letecké nehodě v Rusku.
Chalífa Haftar k dohodě přistupuje prý hlavně proto, že by od Ruska získal systémy protivzdušné obrany a Kreml by mu pomohl i s výcvikem specialistů, jako jsou právě piloti či vojáci speciálních jednotek.
Podle agentury Bloomberg bude nutno tobrúcký přístav předtím, než jej začnou Rusové využívat, modernizovat.
Jak agentura podotýká, americké úřady berou tuto hrozbu velice vážně. „Udržet Rusko mimo Středozemní moře bylo klíčovým strategickým cílem. Pokud by tam Rusko získalo přístav, dalo by mu to možnost špehovat celou Evropskou unii,“ uvedl pro Bloomberg bývalý zvláštní vyslanec USA pro Libyi Jonathan Weiner.