
Donald Trump a Kamala Harrisová FOTO: FORUM 24 / Profimedia / Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: FORUM 24 / Profimedia / Wikimedia Commons / Public Domain

Američtí voliči budou pravděpodobně zaplaveni dezinformacemi a vlivovými kampaněmi, které připravili protivníci Spojených států a jejichž cílem je ovlivnit výsledky nadcházejících prezidentských voleb a zpochybnit samotný proces. S odvoláním na vysoké představitele amerických zpravodajských služeb to napsal Hlas Ameriky. Američané si prezidenta zvolí 5. listopadu.
„S blížícím se dnem voleb stále pozorujeme, jak aktéři zvyšují své aktivity,“ řekl novinářům pod podmínkou anonymity vysoký představitel amerických zpravodajských služeb. „Uvědomují si, že jednotlivci již volí, a operace mohou mít větší dopad, jak se blížíme ke dni voleb,“ dodal s tím, že samotné volby mohou být pouze výchozím bodem.
„Zpravodajská komunita očekává, že zahraniční vlivové subjekty budou pokračovat ve svých kampaních zpochybňováním platnosti výsledků voleb i po uzavření volebních místností,“ řekl představitel amerických zpravodajských služeb podle Hlasu Ameriky.
Další představitel amerických zpravodajských služeb varoval, že tempo těchto snah o ovlivňování – zejména těch, které jsou zaměřeny na konkrétní závody nebo politické kampaně – se rovněž zvýšilo. „Zaznamenali jsme více než trojnásobný nárůst,“ prohlásil.
Zpravodajské služby rovněž varovaly, že protivníci USA pravděpodobně využijí škod způsobených hurikánem Helene a potenciálních škod způsobených hurikánem Milton, který zesílí u pobřeží USA, k dalšímu zdůraznění a výrobě narativů, které mají podkopat důvěru ve výsledky voleb.
„Trvá nějakou dobu, než se tyto typy narativů vytvoří a takříkajíc vypustí do světa,“ řekl první zpravodajský důstojník. „Ale určitě očekáváme, že cizí země takové situace využijí a budou podporovat další rozdělující rétoriku.“
Pondělní varování Úřadu ředitele národních zpravodajských služeb navazuje na řadu dřívějších veřejných varování před zahraničními snahami o vměšování do amerických voleb.
Američtí představitelé v pondělí oznámili, že většina snah o ovlivňování amerických voleb pochází z Ruska, Íránu a Číny. Nic údajně nenasvědčuje tomu, že by některá z těchto zemí změnila své cíle.
Rusko podle nich nadále vede vlivové kampaně, jejichž cílem je zvýšit šance bývalého amerického prezidenta a republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa, a zároveň se snaží poškodit kampaň viceprezidentky Kamaly Harrisové, demokratické kandidátky.
Úsilí Íránu se naopak nadále zaměřuje na pomoc Harrisové tím, že poškodí Trumpa. Americké zpravodajské služby odhadují, že Čína se zatím do americké prezidentské kampaně nezapojila a soustředí se spíše na přesvědčování amerických voličů, aby odmítli místní kandidáty, kteří jsou vnímáni jako poškozující zájmy Pekingu, zejména ty, kteří vyjadřují podporu Tchaj-wanu.
„Moskva využívá širokou škálu vlivových aktérů ve snaze ovlivnit kongresové volby, zejména s cílem povzbudit americkou veřejnost, aby se postavila proti proukrajinské politice a politikům,“ řekl podle Hlasu Ameriky jeden z představitelů zpravodajských služeb. Rusko, Čína a Írán odmítly předchozí obvinění USA z vměšování do voleb.
Američané si prezidenta zvolí 5. listopadu. Rusko je nejaktivnějším zahraničním protivníkem, který se snaží ovlivnit americké prezidentské volby, zatímco Čína se více zaměřuje na ovlivňování méně významných voleb, uvedl na začátku září vysoce postavený představitel amerických zpravodajských služeb.
Američtí představitelé už v květnu sdělili senátní komisi, že o ovlivnění amerických voleb usiluje stále více zahraničních aktérů, včetně těch nestátních, a Rusko, Čína nebo Írán, ačkoli jsou nejvýznamnější, nejsou zdaleka jediné.