Zatímco ruské úřady připravují infrastrukturu pro používání digitálních aktiv v mezinárodním zúčtování a doufají, že se jim podaří vyřešit problém přeshraničních plateb, hlavní obchodní partner Ruska, Čína, považuje používání kryptoměn za známku praní špinavých peněz, píše deník The Moscow Times.
Zástupci Nejvyššího lidového soudu a Nejvyšší lidové prokuratury Číny uvedli, že transakce s virtuálními aktivy jsou v nových upřesněních „zákona proti praní špinavých peněz“ od 20. srpna považovány za jeden ze zřejmých způsobů praní špinavých peněz. Obecně jsou kryptoměny v Číně v zásadě zakázány od roku 2021 rozhodnutím Čínské lidové banky a čínští občané nesmějí provádět transakce na zahraničních platformách. Předtím bylo vypořádání kryptoměn v Číně tak populární, že představovalo třetinu celosvětové emise bitcoinů.
Je to špatná zpráva pro Rusko, protože to chtělo takto obejít omezení týkající se vypořádání s Čínou. „Čínské banky v obavě z druhotných amerických sankcí začaly důkladně a zdlouhavě kontrolovat a častěji než dříve odmítají zpracovávat převody do Ruska a z Ruska, přičemž míra odmítnutí dosahuje až 80 procent,“ píše The Moscow Times.
Dovozci a vývozci se již dlouho snaží sankce obejít pomocí kryptoměn. Turecké protistrany jsou podle dovozců při vypořádání s Ruskem docela ochotné přijímat kryptoměny. V Rusku se mohou objevit dvě kryptoměnové burzy v Moskvě a Petrohradě, které podpoří zahraniční ekonomické aktivity. Nyní však bude v Číně rozhodně méně lidí ochotných obchodovat s kryptoměnami, protože takové platby mohou být nyní čínskými orgány činnými v trestním řízení a priori považovány za potenciální praní špinavých peněz.
„Za praní špinavých peněz je v Číně pokuta ve výši 10 tisíc až 200 tisíc jüanů (117 tisíc až 2,34 milionu rublů, v přepočtu tedy až přes 14 milionů českých korun). Pokud pachatelé odmítnou spolupracovat při vyšetřování na odhalení celého zločinného řetězce, nebo jsou to ti, kteří provedli transakce v hodnotě vyšší než pět milionů jüanů (58,9 milionu rublů), hrozí jim pět až deset let vězení. Pět milionů jüanů je půlroční objem nákupů průměrného ruského dovozce,“ říká šéf společnosti zprostředkovávající platby, takže tento limit může při kryptografických platbách porušit mnoho lidí.