
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Tajné dokumenty odhalují, že Rusko pod vedením Kirilla Dmitrijeva, šéfa Ruského státního investičního fondu, plánovalo darovat africkým zemím miliony prošlých vakcín proti covidu. Píše o tom deník The Telegraph. Cílem bylo posílit vliv Moskvy v globálním jihu a konkurovat Západu, zejména Spojeným státům americkým, během období mezinárodní izolace po invazi na Ukrajinu v roce 2022.
Plán, který zahrnoval prodloužení trvanlivosti vakcín, vyvolává podle expertů etické otázky ohledně bezpečnosti a politických motivů.
Dmitrijev, dnes klíčová postava v jednáních Ruska s USA ohledně Ukrajiny, vyzval tehdy v tajných dopisech ruské ministerstvo zdravotnictví, aby posunulo datum vypršení platnosti šesti milionů dávek vakcíny Sputnik Light o dva měsíce. „Žádáme také o vaši pomoc s rychlým prodloužením trvanlivosti více než šesti milionů dávek vakcíny Sputnik Light,“ napsal Dmitrijev v dopise ministru zdravotnictví Michailu Muraškovi. Dávky měly být poskytnuty jako humanitární pomoc na summitu Rusko-Afrika, který byl plánovaný na říjen 2022.
Dokumenty získané od evropského zpravodajského zdroje a poskytnuté deníku The Telegraph ukazují, že Rusko chtělo využít vakcíny k posílení svého vlivu v Africe, kde Západ již poskytoval vakcíny zdarma. „Hlavní konkurenti ruských vakcín, včetně Spojených států, již dodávají řadě zemí vakcíny zdarma,“ napsal Dmitrijev v dopise označeném jako tajný. Tento krok měl podpořit ruskou „měkkou sílu“ v době, kdy byla země kvůli invazi na Ukrajinu na mezinárodní scéně silně kritizována.
Odborníci varují před riziky spojenými s takovými plány. „Změny v datech vypršení platnosti by měly být založeny na vědeckých datech o stabilitě a účinnosti vakcíny, a pokud hrají roli politické úvahy, vyvstávají jasné etické obavy,“ uvedl Anthony Cox, profesor klinické farmacie a bezpečnosti léků. Neexistují žádné důkazy, že by Dmitrijev poskytl vědecké zdůvodnění pro prodloužení trvanlivosti vakcín.
Dmitrijev, narozený v Kyjevě a vzdělaný na Harvardu a Stanfordu, je dlouhodobě považován za jednoho z nejbližších spolupracovníků Vladimira Putina. Vedl vývoj ruského programu vakcín proti covidu, který byl spojen s kontroverzním biologickým programem Moskvy, včetně 48. ústředního výzkumného institutu, sankcionovaného USA za vývoj nelegálních zbraní. Rusko také čelí obviněním z neetického testování vakcín na obyvatelích okupovaných území Doněcka a Luhanska.
Navzdory své kontroverzní minulosti hraje Dmitrijev klíčovou roli v současných diplomatických jednáních. Nedávno mu USA dočasně zrušily sankce, aby mohl navštívit Bílý dům na pozvání Steva Witkoffa, Trumpova vyslance.