Ruská federace chystá na nelegálně okupovaném poloostrově Krym novou vlnu mobilizace. Okupační správa plánuje mobilizovat až 30 tisíc lidí a odvést až 10 tisíc branců, tvrdí Zastupitelský úřad ukrajinského prezidenta v Autonomní republice Krym. Zaměřit se přitom chce na ty, kteří se odvodu vyhýbali.
Okupační správa podle ukrajinského zastupitelského úřadu na okupovaném poloostrově rozmisťuje odvodní místa. Jeden z nich aktivně funguje ve městě Alušta na jižním pobřeží. „Rusové připravují novou vlnu mobilizace na okupovaném Krymu,“ dodal na sociální síti facebook Zastupitelský úřad ukrajinského prezidenta v Autonomní republice Krym.
Rusové už na poloostrově údajně pořádají schůzky a instruktážní školení ve vojenském odvodním oddělení v Sevastopolu. V doprovodu policistů nebo příslušníků ruské Národní gardy budou rozdávána oznámení o povolání do armády. „Okupanti plánují mobilizovat až 30 tisíc lidí a odvést až 10 tisíc branců,“ napsal zastupitelský úřad s tím, že zvláštní pozornost bude věnována lidem, kteří se odvodu vyhýbali.
Zastupitelský úřad ukrajinského prezidenta na Krymu dále připomíná, že ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos, podle něhož bude moci operační štáb okupovaného Krymu koordinovat práci vojenských jednotek a zapojit občany do ochrany a boje proti diverzantům dobrovolně.
Ruské armádě se pravděpodobně nedaří plnit plány své rozsáhlé náborové kampaně. Ještě letos chce do armády přivést několik set tisíc vojáků, a to navzdory ztrátám. Ty na Ukrajině přesáhly 240 tisíc vojáků, tvrdí Kyjev.
Vojenská služba v ruských ozbrojených silách je od invaze stále lukrativnější. Vyplývá to ze zprávy o průběhu války na Ukrajině, kterou pravidelně zveřejňuje britská rozvědka. Plat za službu v ruské armádě na Ukrajině se v průběhu zhruba roku a půl měnil. Ještě před začátkem invaze ruský prezident Vladimir Putin podle britské rozvědky poznamenal, že poručík dostává 81 200 rublů měsíčně (necelých 19 tisíc korun, pozn. red.). V říjnu loňského roku oznámil, že i mobilizovaní vojíni budou dostávat 195 000 rublů měsíčně (zhruba 45 tisíc korun, pozn. red.).
K tomu došlo asi měsíc po tom, co Rusko vyhlásilo částečnou mobilizaci. „Dnes jsem podepsal nařízení o bezpodmínečném dodržování termínů a výše výplat. Připomínám, že mají činit nejméně 195 000 rublů za kalendářní měsíc. Zvlášť zdůrazním, že zahrnují i období přípravy a výcviku,“ prohlásil Putin během zasedání bezpečnostní rady.
Putin také dodal, že zmobilizovaní vojáci musí být vybaveni vším, co na frontě potřebují. „Chci zdůraznit, že jsme pyšní na každého, kdo nastupuje vojenskou službu, plní svou povinnost při obraně vlasti. Naši vojáci, ať by plnili jakékoliv úkoly, musí být vybaveni vším nezbytným,“ řekl prezident.
Podle britské rozvědky má nyní mnoho nižších hodností sloužících na Ukrajině přes 200 000 rublů měsíčně (necelých 47 tisíc korun, pozn. red.). „To je více než 2,7násobek ruského průměrného platu 72 851 rublů,“ dodala britská tajná služba. Pro srovnání 2,7násobek průměrného platu v České republice by znamenal příjem více než 111 tisíc korun.