Útoky ruských leteckých sil jsou pro Ukrajinu stále větším problémem. Nejen, že letadla ničí civilní budovy, ale především infrastrukturu, díky níž mohou obyvatelé okupované země topit a svítit. Nyní se podle podle posledních satelitních snímků Rusko chystá na další úder, který má však být daleko tvrdší, než ty, které Ukrajina zatím zažila.
Na ruské letecké základně Engels-2 je podle satelitních snímků společnosti Maxar Technologies poslední dny velmi rušno. Fotografie, které se objevily například na twitteru, dokazují přítomnost ruských bombardérů dlouhého doletu Tu-95 a Tu-160 na letišti, vzdáleném zhruba 700 kilometrů od ukrajinských hranic. „Rusko se připravuje na nový masivní úder: letiště Engels-2 je v nejvyšší pohotovosti. Byly spatřeny dvě desítky bombardérů Tu-95 a Tu-160,“ píše se na sociální síti.
Podle některých analytiků tato situace skutečně značí přípravu ruské armády na rozsáhlý útok, kterým okupační vojska v nejbližších dnech chtějí překvapit Ukrajince. Za normálních okolností se totiž na základně běžně nenachází tolik letadel jako v současných dnech.
„Neobvykle vysoký počet bombardérů na letištní ploše svědčí o zvýšení počtu operací, ne-li o hrozícím rozsáhlém útoku,“ sdělil vojenský analytik Arda Mevlutoğlu německému deníku Spiegel.
Kromě bombardérů s dlouhým doletem je na základně vidět i řada cisteren s palivem a beden s municí. Zároveň Rusové na Engels-2 shromáždili kolové nakladače, které se používají k přepravě řízených střel X-55 a X-101. Ty mají dolet až 2500 kilometrů a jsou schopny nést jaderné hlavice.
📍Russia is preparing for a new massive strike: the Engels-2 airfield is on high alert
Two dozen Tu-95 and Tu-160 long-range bombers were spotted. Fuel tanks, ammo crates, vehicles and repair materials can also be spotted. pic.twitter.com/nbTWazLsM9
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) December 1, 2022
Další ruské nálety jsou pro okupovanou zemi hrozbou. Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj sice tvrdí, že Ukrajinci sestřelili již 278 ruských letadel, tato čísla jsou ovšem podle magazínu Forbes lehce nadhodnocená a mnohdy se jedná o bezpilotní letouny. „Během plnohodnotné agrese zničili obránci Ukrajiny dvakrát více ruských letadel, než kolik jich Sovětský svaz ztratil během desetileté války v Afghánistánu,“ dodal Zalužnyj.
Podvod na ruské stíhací piloty
Podle analýzy Royal United Services Institute (RUSI), nejstaršího a nejvýznamnějšího britského think-tanku v oblasti obrany a bezpečnosti, Rusové mnohokrát zbytečně plýtvali municí. Stříleli totiž na cíle, které byly buď atrapami zbraňových systémů, nebo třeba kulisami. Podle zprávy britského deníku The Times bylo na vině hned několik věcí.
Například mapy, které Rusové používají, jsou zastaralé a často se na nich nacházejí objekty, které ve skutečnosti dávno nestojí. Stejné je to i se seznamem vojenských cílů, které chce Putinova armáda zlikvidovat.
K těmto ruským amatérským chybám se však navíc přidává ukrajinská vynalézavost. Jak vyplývá z analýzy RUSI, minimálně jednou bránící se síly použily na maskování svých stíhacích letounů velkoformátové fotografie, na nichž byly zachyceny rozbombardované hangáry. Plachty se snímky zdevastovaných budov Ukrajinci přehodili přes své stíhačky. Piloti ruských bombardérů si při přeletu mysleli, že na místě už zaútočili jejich kolegové, a letěli dál.