Poradce hlavy kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského se vyjádřil k návrhům, které doporučují, aby Ukrajina uzavřela v případných jednáních s Ruskem nějaký kompromis. Ptá se, jaká je logika „kompromisních vyjednávacích pozic“ a proč by Rusko, kdyby válku zcela neprohrálo a nebylo za agresi zodpovědné, mělo do budoucna dobrovolně přestat.
„Za prvé, ‚věčná expanze‘ v různých formátech a nadvláda prostřednictvím násilí je jediným způsobem existence tohoto typu ruského státu. Za druhé, plnohodnotná invaze na Ukrajinu měla řešit zcela konkrétní genocidní problémy (masové vraždění, deportace, přesídlování, zásadní změny etnického složení území). Rusko je nevyřešilo, ale chce je vyřešit,“ napsal Podoljak v úterý na síti X.
Pak konstatoval, že pokud „po spáchání tak ohavných masových zločinů“ za ně pachatel neponese plnou právní a faktickou odpovědnost, tak ho to podněcuje k dalšímu páchání zločinů.
„Rusko v podstatě dokončilo instalaci vojenského kanibalistického státu s tuhým autoritářským rámcem. Kanibalistické státy vždy jen bojují, zabíjejí a ničí…
Proč by tedy Ruská federace měla přestat, když se jí nějakým podmíněným ‚kompromisem‘ nabízí beztrestné pokračování v ničení Ukrajiny? V různých formátech. V čem spočívá ‚spásná milost‘ této divoké logiky?“ ptá se nakonec Podoljak.
Již čtyři dny předtím vyjmenoval, co podle něj „etita Putin“ ve skutečnosti dělá. Podle Podoljaka pokračuje v testování systému globálních odpovědí, globálních reakcí.
„Plnohodnotná válka, neustálé veřejné popravy válečných zajatců, mučení civilistů, masové únosy dětí, údery na energetická zařízení, masivní raketové útoky na velká města, severokorejský kontingent v Evropě a nyní ‚mezikontinentální‘ raketový útok na civilisty. Absolutní vynulování všeho. A absolutní důkaz kolektivního šílenství Ruska. Stále věříte, že když před tím zavřete oči, zbavíte se strachu a v klidu přežijete katastrofu? Neuvěřitelná naivita.“
Podoljak soudí, že jedinou správnou reakcí by byla reakce ostrá a konec života v iluzích. Požaduje „demonstrativní izolaci Ruska“, velké množství zbraní s dálkovým dosahem a právní zásahy proti Rusku.
Tento týden Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot řekl v rozhovoru pro BBC, že v otázce podpory Ukrajiny neexistují žádné „červené linie“. Ukrajina podle něj může vypálit francouzské rakety dlouhého doletu na Rusko „v rámci logiky sebeobrany“. Francouzský prezident Emmanuel Macron již předtím naznačil, že Francie je ochotna umožnit odpálení svých raket na Rusko ještě v tomto roce. Barrotovy komentáře jsou významné, protože přicházejí několik dní poté, co byly poprvé tímto způsobem použity americké a britské rakety dlouhého doletu.