Ruská vakcína Sputnik V, kterou i u nás někteří politici vášnivě prosazovali, má pořád ty samé problémy. Rusko stále nezvládá dodat potřebné podklady, aby mohla být v Evropské unii schválena. To je pak ovšem všechno těžké.
Agentura Interfax zveřejnila zprávu, kde se píše: „Rusko nepředalo Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) chybějící dokumenty pro uznání vakcíny COVID-19 Sputnik V v EU, Brusel doufá, že tak učiní po vzoru WHO, uvedl velvyslanec EU v Moskvě Markus Ederer. ‚Situace se nemění. Práce na povolení probíhají, v první polovině loňského roku proběhly dvě inspekce, po nichž si EMA vyžádala další dokumenty, které, pokud vím, dosud neobdržela,‘ uvedl Ederer na pondělní tiskové konferenci.
Poznamenal, že obdržení těchto dokumentů by umožnilo nové kontroly EMA. ‚Situace s WHO je jiná, protože podle našich informací obdržela potřebné dokumenty. Doufáme, že se dočkáme i potřebné dokumentace v EMA, myslím, že každý má zájem na tom, aby bylo ve světě k dispozici co nejvíce vakcín,‘ dodal velvyslanec.“
Je to pořád to samé. Rusko vyvinulo vakcínu a jako první ji nasadilo, aniž by bylo dokončeno testování tak, jak je běžné. Kdyby se na Západě postupovalo stejně, mohlo se tam udělat totéž ještě před Sputnikem. Ale dobře, proč nepřát někomu prvenství. Pochybnosti ale vznikly nejdřív kvůli tomu, že vakcína popsaná v prvním článku v odborném časopise Lancet a vakcíny dodané na export do zahraničí neměly tytéž vlastnosti. Problémy s dokumentací se objevily i na Slovensku.
Jenže pro ruskou stranu je to všechno zlovolná kampaň. Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov třeba loni v srpnu vykládal: „Západní země vedou ‚záměrnou kampaň proti‘ ruským lékům, zejména vakcínám proti koronaviru. Západ odmítá uznat, že výzkum našich vědců může pomoci zajistit zdraví a blahobyt celého lidstva.“
Západ nic neodmítá uznat. Jen se ukázalo, že Rusko prostě neumí včas požádat o schválení, a když o něj požádá, nedodá k tomu potřebnou dokumentaci. To je přinejmenším ta „odlišná firemní kultura“, která se netýká jen vakcín, ale třeba taky jaderných elektráren. Samozřejmě když jde o to, aby se někam dodali ozbrojenci, to jde rychle. To bude ovšem asi tím, že v místě, kam míří tento druh „exportu“, se nevyžaduje a ani asi nedá očekávat nějaké schválení.