
Diktátoři Vladimir Putin a Bašár al-Asad byli dlouholetí spojenci (setkání v roce 2017). FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / Public Domain

Rusko informovalo syrského diktátora Bašára Asada, že nehodlá výrazně zasahovat, aby zachránilo jeho režim před rychle postupujícími povstalci. Těm se během několika týdnů podařilo dobýt v Sýrii několik velkých měst.
Deník The Moscow Times cituje zprávy médií, která mají informace ze zákulisí kremelské diplomacie. Podle Sky News Arabia, která se odvolává na dobře informovaný zdroj, byl Asad zpraven, že případná ruská intervence bude omezená, neboť Moskva má v současné době „jiné priority“.
Zdroj agentury Bloomberg blízký Kremlu potvrzuje, že Moskva nemá v plánu zachránit Asada, jehož režim se v roce 2011 téměř zhroutil a posledních devět let přežívá jen díky pomoci ruské armády. Zdroj soudí, že je nepravděpodobné, že by se nějaký záchranný plán objevil, protože Asadova armáda ustupuje a vzdává se jednoho města za druhým. Asad dostal jen vlažný příslib Íránu, že zváží žádosti o jednotky, ale nikoli ujištění o důrazné podpoře.
„V pátek se k městu Homs přiblížily jednotky vedené hnutím Haját Tahrír aš-Šám (HTS). O víkendu dobyly Aleppo na severu a ve čtvrtek se přesunuly na jih a obsadily Hamá. V pátek bylo oznámeno, že kurdské síly vstoupily do Deir Ezzor v Sýrii a převzaly kontrolu nad hraničními přechody s Irákem poté, co Asadovy síly opustily město a postupovaly do středu země. Povstalci se nyní blíží k Homsu, jehož dobytí by odřízlo západní, pobřežní oblast země od území kontrolovaného vládou. Právě tam se nachází námořní základna v Tartusu (Rusko ji označuje za námořní logistický bod), která byla obnovena v roce 2015, a letecká základna v Chmeimimu. Ruské námořnictvo opustilo Tartus na začátku tohoto týdne, což ruské ministerstvo obrany přičítá ‚cvičení‘ ve Středozemním moři,“ shrnují The Moscow Times situaci.
„Asadova budoucnost nikdy nevypadala křehčeji než dnes a v tuto chvíli se nezdá, že by Rusko bylo schopno – nebo snad dokonce ochotno – ho zachránit,“ řekl agentuře Bloomberg Charles Lister, ředitel programů pro Sýrii a boj proti terorismu a extremismu ve washingtonském Middle East Institute. „Velká část venkova v Homsu nadále tiše podporuje opozici, což výrazně pomůže při vyklízení odvážné cesty do samotného města.“
Syrská armáda porážky na frontě popírá a údajně „přeskupuje síly“ a připravuje se na protiútok podporovaný ruskými bojovými letouny. Rusko změnilo velitele své skupiny v Sýrii; velitelem byl jmenován generálplukovník Alexandr Čajko, který vedl neúspěšný pokus o dobytí Kyjeva.