Rusko se zřejmě připravuje na testy mezikontinentální řízené střely Burevestnik s jaderným pohonem, nebo je dokonce již provedlo, s odkazem na satelitní snímky z Planet Labs to píše list The New York Times.
Novináři si totiž na snímcích souostroví Novaja Zemlja pořízených 20. září povšimli podezřelého vybavení včetně nákladního vozu s přívěsem, který odpovídá popisu a velikosti připravované rakety Burevestnik. Navíc byl na stejných snímcích, tedy v tutéž dobu, odsunut kryt, jenž obvykle zakrývá odpalovací rampu. Na snímcích z téhož dne, ale z pozdějších hodin byl již kryt odpalovací rampy opět na svém místě.
Další snímky, které byly pořízeny o osm dní později, opět naznačovaly aktivitu v místě odpalovací rampy a stál zde znovu i kamion s přívěsem.
The New York Times navíc poukázal, že již na konci srpna vydaly ruské úřady oznámení, kde doporučovaly letadlům, aby se vyhýbala „dočasné nebezpečné zóně“ nad částí Barentsova moře a v okolí místa startu u obce Pankovo. „Stejné oznámení bylo vydáno před testem Burevestniku v roce 2019,“ poznamenává The New York Times. Tehdy však raketa krátce po startu havarovala a radiace zabila minimálně sedm lidí.
Satelitní snímky studovali i experti z norské ekologické organizace Bellona a uvedli, že počátkem srpna byla na letecké základně Rogačevo, která leží asi 160 kilometrů od místa startu, spatřena dvě letadla Rosatomu, jež se používají ke sběru dat při testech raket. Tyto měřicí stroje na základně zůstaly minimálně do 26. září.
Kvůli naprostému utajení projektu a značné odlehlosti místa potenciálního startu není možné s jistotou určit, zda se testy teprve blíží, či zda již byly uskutečněny. Podle expertů může Rusko testovat také jen některé součásti připravované rakety.
O raketě poprvé hovořil ruský vůdce Putin během projevu v březnu 2018, kdy již její vývoj probíhal. Jak uvedl ve své zprávě americký think-tank Nuclear Threat Initiative, Rusko v letech 2017 až 2019 provedlo nejméně třináct testů Burevestniku, ale všechny byly neúspěšné. O zatím posledním testu informovala CNN v roce 2021. Od té doby žádné další pokusy nebyly hlášeny.
Vojenští experti tvrdí, že Burevestnik, jehož vývoj by měl být dokončen pravděpodobně v roce 2025, pokud by skutečně fungoval, bude nebezpečný nejen kvůli schopnosti nést silnou jadernou hlavici na dlouhou vzdálenost. Kromě toho je nebezpečí skryto v uvolňování radioaktivních emisí, pokud během testu raketa exploduje nebo jinak selže.