Podpis dohody o partnerství mezi Ruskou federací a Severní Koreou a prohloubení vojenské spolupráce mezi těmito autoritářskými zeměmi by měl být definitivním impulsem, aby americký Kongres uznal Putinovo Rusko za státního sponzora světového terorismu. Prohlásili to dva američtí senátoři, a to jak demokrat, tak republikán.
„Podepsaná dohoda mezi Putinem a Kim Čong-unem je hluboce děsivá a nepřátelská nejen vůči Spojeným státům, ale vůči míru, svobodě a spravedlnosti na celém světě. Dva nejautokratičtější vůdci na světě, kteří páchají zvěrstva, stojí spolu a jsou sponzory terorismu… Rusko si zaslouží být v tomto malém, selektivním klubu vrahů, kteří páchají zvěrstva,“ prohlásil podle Hlasu Ameriky demokratický senátor Richard Blumenthal.
Jeho republikánský kolega Lindsey Graham spolu s ním předložil odpovídající návrh zákona k hlasování v Kongresu USA. „Kromě zločinů, kterých se Rusko dopouští na Ukrajině a v dalších zemích po celém světě, představuje návštěva ruského diktátora Vladimira Putina v Severní Koreji novou výzvu, a nyní je doba pro schválení tohoto zákona,“ řekl senátor Graham.
Podle jeho mínění skutečnost, že měl Putin „odvahu uzavřít obrannou dohodu se Severní Koreou, jedním z nejrepresivnějších režimů na planetě, znamená, že se přestal bát, co si o něm kdo myslí“.
Oba vyzvali administrativu prezidenta Joea Bidena, aby vzhledem k tomu, „co Putin udělal“, do toho šla naplno a jeho režim uznala za to, čím je. „Státním sponzorem terorismu,“ zdůraznili oba senátoři, podle kterých ruská vláda stále usnadňuje činy mezinárodního terorismu proti politickým odpůrcům, cizím občanům i dalším zemím.
V návrhu zákona senátoři poukazují na „nezákonnou invazi na suverénní Ukrajinu v roce 2022, která vyústila v brutální vraždu tisíců nevinných civilistů“. Zároveň navrhují doplnit seznam důkazů usvědčujících Putinův režim z podpory terorismu o další. Explicitně zmínili například otravu ukrajinského prezidentského kandidáta Viktora Juščenka v roce 2004, otravu bývalého ruského důstojníka FSB Alexandra Litviněnka v roce 2006, sestřelení letu Malaysia Airlines 350 v Doněcké oblasti v roce 2014, podporu leteckého bombardování Aleppa v Sýrii v roce 2016, otravu bývalého ruského vojenského důstojníka a britského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery ve Spojeném království v roce 2018 a také podezřelou smrt vůdce ruské opozice Alexeje Navalného.
O tom, kdy by mohl být zákon přijat, senátoři odmítli spekulovat, ale poznamenali, že se tak stane „spíše dříve než později“.