Politolog Abbas Galljamov, který kdysi pracoval v administrativě ruského prezidenta, popisuje snahu současného ruského režimu přenést nenormální praktiky někdejší sovětské tajné policie na celou společnost.
„Několik mých známých z administrativy, kteří se účastnili soukromých setkání vysokých důstojníků KGB – těch, kteří nyní zastávají pozice po Putinově pravici a levici – mi řeklo, že z legrace pravidelně citují starý čekistický vtip: ‚Naše tři oblíbené techniky jsou vydírání, podplácení a provokace‘,“ píše Galljamov na Telegramu.
Podle politologa to příslušníci KGB nemysleli možná úplně vážně, ale v každém vtipu je jen část vtipu, soudí Galljamov. „Ve skutečnosti se nenormální v tomto prostředí – ne všechno, ale alespoň jeho podstatná část – už dávno považuje za normální. Nyní se prostřednictvím represe a propagandy snaží tuto nenormální normalitu rozšířit na celou společnost. Veřejně se postavit na stranu vyděděnců, kteří uřezávají dětem hlavy jen proto, že jsou proti Americe – to už je třeba si domyslet.“
Režimu se dlouho dařilo udržet si sympatie občanů, protože předstíral, že je přiměřený, ale nyní se situace mění, protože už to na většinu lidí bude příliš.
„Čistě na úrovni estetiky už většina při pohledu na ruskou politiku cítí strach a odpor. Sociální základna moci se zmenšuje, a nakonec se smrskne na osm až deset procent. Všichni ostatní budou skrytě čekat na svůj konec. Nebýt války, mohl by režim v takovém stavu existovat ještě nějakou dobu – není to zaručeno, ale zkusit by se to dalo. Ale v situaci války – neúspěšné a požírající stále více zdrojů – to bude tím těžší, čím dál bude všechno postupovat,“ píše Abbas Galljamov.
Nakonec cituje Lenina, který kdysi řekl, že nebýt první světové války, nemusela být v Rusku revoluce po řadu let nebo dokonce desetiletí. Válka pak všechno změnila.