Generál Ben Hodges, bývalý velitel americké armády v Evropě a nyní jeden z nejuznávanějších vojenských odborníků, zůstává optimistou ohledně vítězství Ukrajiny ve válce, kterou rozpoutalo Rusko. Ruská armáda ztratila morálku, a nemá tak šanci vyhrát.
Generál Ben Hodges v rozhovoru pro Novoje Vremja prohlásil, že ruská armáda již ztratila jakoukoliv šanci na to, aby události na frontě zvrátila ve svůj prospěch. Navíc blížící se zima bude více vyhovovat Ukrajincům, kteří mají dostatek kvalitního vybavení pro boje i za velmi nízkých teplot. Rusové naproti tomu nemají takřka nic, a podobají se tak německé armádě u Stalingradu.
Podle generála Hodgese Rusové již dosáhli tzv. climaxu, tedy bodu, který poprvé popsal pruský vojenský teoretik 19. století Carl von Clausewitz jako bod, ve kterém útočící strana ztrácí schopnost útočit. A to kvůli ztrátám, nedostatku zdrojů, ale také třeba kvůli tomu, že odpor protivníka je příliš silný či vlastní vojáci ztrácejí bojovou morálku. Tento koncept je však podle vojenských teoretiků důležitý, protože bránící straně pomáhá pochopit, zda soupeř již dosáhl vrcholu. „Rusové podle mě svého vrcholu dosáhli již před pár týdny,“ domnívá se Hodges.
Důvody, které jej k tomu vedou, jsou jasné – ruská logistika je čím dál nespolehlivější, armádní velitelé jsou nesladěni a ztrácejí morálku a vojáci mají jen malou chuť bojovat. „A samozřejmě, ukrajinští obránci jsou velmi, velmi profesionální, úspěšně narušují logistické řetězce nepřítele. Proto jsem si jist, že Rusové v této válce dosáhli vrcholu,“ dodává Hodges. Podle generála se tak naskytla příležitost ukončit válku již v tomto roce
„Jediný způsob, jak může Rusko eskalovat tento konflikt, je použití jaderných zbraní na území Ukrajiny, což se zdá nepravděpodobné,“ říká Ben Hodges. I Rusové podle něj chápou, že takový krok bude nevyhnutelně znamenat odvetné kroky ze strany USA nebo Velké Británie, a to si Rusové přes všechna svá propagandistická vyjádření nepřejí. „A také si myslím, že oligarchové, kteří pomáhají Putinovi udržovat jeho moc, také nejsou spokojeni s takovým rozhodnutím, protože reakce ze strany USA a Spojeného království by byla velmi tvrdá,“ vysvětluje generál Hodges. Navíc podle jeho mínění je sice Putin extrémně cynický a bezskrupulózní, ale není blázen. „Proto považuji takový vývoj událostí za nepravděpodobný,“ konstatuje Hodges.
Americká administrativa i některé další země, speciálně Německo, jsou s ohledem na potenciální použití jaderných zbraní velice obezřetné a dlouho váhaly, zda Ukrajině dodávat vojenskou pomoc v plné výši, kterou potřebuje. A stále nedodávají zbraně schopné zasáhnout cíle přímo na ruském území. „Všichni se stále obávají, že to Rusko nějak rozzlobí a povede to k nepředvídatelným následkům, ale to je omyl. Vše, co mohlo, Rusko již předvedlo. Americká vláda odvedla velmi dobrou práci, ale je třeba v ní pokračovat,“ říká generál Ben Hodges.
Podle generála však existuje ještě jeden způsob, jak se Rusko může pokusit situaci eskalovat. Stane se tak, pokud Západ nebude ochoten udržet sankční tlak na Rusko, který již existuje. Pokud by byla podepsána jakákoliv dohoda o omezení bojové činnosti nebo o operační pauze na frontě, umožnilo by to Rusům konsolidovat síly, obnovit část svého vojenského potenciálu, napravit učiněné chyby, a ve výsledku tak proměnit válku ve vleklý a zamrzlý konflikt. „Pokud však bude Ukrajina pokračovat v boji, válka nebude pozastavena a sankce budou nadále dusit Rusko, nestane se to,“ dodává Hodges, podle něhož je v zájmu Evropy i celého světa zbavit Rusko do budoucna jakékoliv bojeschopnosti, aby již nemohlo ohrožovat nejen Ukrajinu, ale žádné jiné státy, jako to činí po celou dobu své dosavadní existence.