Nikdo nemůže popřít, že Rusko je v současnosti skutečně urgentní, přímou a nejvážnější hrozbou v Evropě. V debatě u příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance a 75. výročí jejího založení to v Houstonu v americkém státě Texas řekl náčelník českého generálního štábu Karel Řehka. Pro bezpečnost a obranu je podle něj zásadní jednota, summit NATO ve Washingtonu ji podle něj ukázal.
Podpora Ukrajiny napadené Ruskem je podle Řehky zásadní pro obranu celé Evropy. Výsledek války bude formovat chování Ruska v Evropě. Co se týče potenciální ruské agrese vůči alianci, nejsou podle náčelníka generálního štábu takové náznaky či varování pro brzkou budoucnost, existují ale varování ohledně dlouhodobé přípravy na potenciální konflikt s NATO.
Ze summitu má Řehka dojem, že armády dostaly plnou politickou podporu od lídrů členských zemí v jejich plánech týkajících se rozvoje schopností a kapacit. Summit NATO se ve Washingtonu konal tento týden od úterý do čtvrtka, Česko zastupoval prezident Petr Pavel.
Podle Řehky je také přirozené, že v odlišných regionech vnímají lidé různé hrozby s různou důležitostí. „Nemůžeme se zaměřovat na Rusko pouze v Evropě, musíme se také dívat na další regiony. Je velmi znepokojivé, co aktuálně činí v Africe,“ dodal.
Lídři zemí NATO na třídenním summitu ve Washingtonu slíbili Kyjevu nezvratnou cestu do aliance a dlouhodobou vojenskou pomoc. S konkrétními přísliby nových dodávek zbraní přišlo několik zemí v čele se Spojenými státy. Aliance také poprvé obvinila Čínu, že poskytuje Rusku vojenský materiál. Peking tuto kritiku odmítl, zatímco Moskva uvedla, že aktivity NATO na Ukrajině si vyžádají ruskou odpověď.
Nejméně 23 zemí letos na armádu vyčlení dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) či více, uvedl už před summitem generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Patří mezi ně i Česko. Podle Řehky to ale nestačí. Pokud byla obrana dlouhodobě podfinancována, není podle něj možné se po dosažení výdajů ve výši dvou procent HDP tvářit, že je vše v pořádku.
V armádních schopnostech a kapacitách jsou podle šéfa generálního štábu dluhy z minulosti, zároveň se zvedají ceny materiálu. Uvedl, že i v Česku se snaží vysvětlit, že začít s investicemi do obrany v době, kdy přišla krize, je nejhloupější cestou. Na veškerý vojenský materiál je pak podle něj nutné čekat ve frontě za řadou dalších zemí a všechno je v dobách krizí dražší.