Od začátku války před více než dvěma lety Kyjev vyvinul silný arzenál bezpilotních systémů vlastní výroby, které mohou na dálku zasahovat ruské cíle na moři i na souši. Pomáhají obcházet omezení úderů západních zbraní na cíle hluboko v Rusku. Ruská protiletecká obrana selhává a tak se místní představitelé obrací na pomoc k občanům. Mají odevzdat své soukromě držené zbraně, aby bylo možno dronům čelit.
Hlava republiky Komi teď vyzvala obyvatele regionu, aby odevzdali své osobní zbraně k boji proti dronům v zóně „speciální vojenské operace“. Příspěvek s žádostí o darování zbraní k odražení útoků dronů v bojové zóně zveřejnil šéf regionu Vladimir Ujba na svých sociálních sítích.
„V současné době je akutní otázka použití civilních hladkých palných zbraní v zóně Speciální vojenské operace za účelem potlačení činnosti dronů,“ píše Ujba. Činovník rovněž vysvětlil, že příjem zbraní s hladkým vývrtem a střeliva od občanů bude probíhat na základě dobrovolné darovací smlouvy a aktu o převzetí. Obyvatelé republiky mohou zbraně přinést do kanceláří Rosgvardie. Podobná žádost o přinesení zbraní pro boj s drony přišla již i od orgánů Burjatska.
Velkým problémem jsou pro Rusko v poslední době drony s dlouhým doletem, které útočí na rafinerie a vojenské základny.
„Přestože jsou ukrajinské kamikadzebezpilotní letouny na první pohled velmi snadným cílem, jsou stále ‚mimo dosah‘ ruské protivzdušné obrany. Ukrajinští operátoři bezpilotních letounů se ve stylu lehkých motorových letadel naučili obcházet nepřátelské překážky a zasahovat hluboko za linií,“ píše ukrajinský web 24tv.ua.
Malý bezpilotní letoun podobající se některým modelům letadel Cessna, poměrně snadno obchází ruskou obranu a nese velký náklad výbušnin. Tyto stroje létají v malých výškách a pohybují se mnohem pomaleji než rakety dlouhého doletu, ale jsou schopny vyhnout se ruským systémům protivzdušné obrany a bez úhony doletět stovky kilometrů k cíli hluboko na nepřátelském území.
Výzkumný pracovník a bezpečnostní expert Univerzity v Oslu Fabian Hoffmann napsal, že „ve světě raketových systémů“ je letadlo „v podstatě létající cihla“. I když se letoun může zdát hrubě sestavený, jedná se o „poměrně sofistikovanou zbraň“. Létá v relativně malé výšce, což ztěžuje jeho sledování radary. Pokud se Ukrajině podaří najít koridor bez odpovídajícího leteckého krytí, může dron efektivně proletět přímo ruským územím, řekl Hoffmann. Vzhledem ke své konstrukci by navíc bezpilotní letoun mohl být také mylně považován za civilní letadlo, nikoli za hrozbu.
Experti si všímají zjevné neschopnosti Ruska tyto hlasité a pomalé drony sestřelit. Během útoků na Tatarstán a Baškortostán dokázaly letouny létat několik hodin nad stovkami kilometrů uvnitř ruského území.