Zdaleka ne tak růžové, jak by se mohlo zdát, jsou vyhlídky Ruska kvůli válce na Ukrajině. Krvavé manévry v Doněcké oblasti si každý měsíc vyžádají životy, či zdraví desítek tisíc mužů, kteří chybí v průmyslových závodech, a padající kurz rublu enormně zvyšuje inflační tlaky. Pokud nyní USA odstaví Ukrajinu od zbraňové pomoci, vydá ji nepříteli, který je oslabený, ve vážných problémech a zoufale touží po oddechu.
Rusko agresivně a bez ohledu na ztráty postupuje na několika místech 1200 kilometrů dlouhé fronty a naděje na dožití jeho průměrného smluvního vojáka činí jeden měsíc, píše americký magazín Forbes s tím, že ve snaze udržet si iniciativu a postupovat posílá na frontu masy nedostatečně vycvičených vojáků, aby tam prováděli špatně připravené útoky bez dostatečně zajištěné podpory.
Připomíná přitom, že se aktuálně Rusům daří využít svou přesilu v lidské síle i materiálním vybavení a zatlačovat Ukrajince úspěšně zejména v Doněcké oblasti ve směru na Pokrovsk. Zmiňuje dobytí Vuhledaru a následný postup a také protiofenzivu ruských vojsk v ruské Kurské oblasti, kde Ukrajinci hájí území, které obsadili v srpnu letošního roku.
Přestože úspěchy Rusů na bojišti, kde jim čelí vyčerpané ukrajinské jednotky, jsou neoddiskutovatelné, náklady války, ohromné ztráty a vystupňovaná potřeba náboru nových sil se podle amerického webu začíná projevovat silně negativně na ruské ekonomice.
Náklady na armádu oficiálně přesáhly šest procent HDP, což výrazně zvýšilo inflaci a ruská centrální banka musela zvýšit základní úrokovou míru na 21%, což výrazným způsobem podvazuje ruské hospodářství, protože tamní podniky při takto drahých půjčkách nejsou schopny generovat zisk. Průmyslové investice se zastavily.
Továrny bojujíc se západními sankcemi nemohou najít dostatek pracovníků, protože dávají přednost lukrativním smlouvám v armádě. Pád ceny rublu vůči západním i východním měnám na nejnižší hodnoty od počátku plnohodnotného konfliktu donutil ruskou centrální banku vyhlásit konec nákupů zahraniční měny, a to až do konce roku, protože ještě vystupňoval tlak na tamní inflaci.
Vše tak působí dojmem, že ukrajinská strategie výměny území za ruské ztráty konečně začíná nést ovoce. Nastupující prezidentská administrativa ve Washingtonu by ale léta hrdinného ukrajinského odporu a jeho hlavní globální dopad, tedy zásadní oslabení agresivního putinovského Ruska mohla promarnit tak, že odmítne Ukrajině poskytovat další pomoc ve chvíli, kdy je agresor krvácí, je skoro na mizině a slabý, dodává Forbes.
O tom, jak situaci Putinovy ekonomiky hodnotí ruský politolog, si můžete přečíst zde.