Slovenské ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí si v úterý předvolalo zástupce velvyslance Ruské federace. Důvodem má být lživé vyjádření ředitele Služby zahraniční rozvědky Sergeje Naryškina. Ten před parlamentními volbami na Slovensku zpochybnil integritu svobodných a demokratických voleb.
Podle Naryškinova vyjádření, které Služby zahraniční rozvědky Ruské federace zveřejnila na svém webu 28. září, Bidenova administrativa v poslední době zesílila své vměšování do vnitropolitické situace na Slovensku. „Zvýšený zájem Washingtonu o tuto východoevropskou zemi se časově shodoval s přípravami na mimořádné parlamentní volby, které byly výsledkem neúspěšné politiky bývalých amerických zmocněnců,“ píše se na webu.
Slovenské ministerstvo zahraničí podle informací, které údajně má bývalý předseda Státní dumy Ruské federace Naryškin k dispozici, pověřilo řadu svých evropských spojenců, aby cíleně pracovali s místními politickými a podnikatelskými kruhy na zajištění Američany požadovaných výsledků voleb. K dosažení tohoto výsledku prý mohly být použity jakékoli prostředky – nátlak, vydírání, zastrašování a úplatky.
„Výsledkem by mělo být, jak USA očekávají, vítězství jejich zmocněnců – liberální strany Progresivní Slovensko v čele s místopředsedou Evropského parlamentu M. Šimečkou. V případě úspěchu je pověřen sestavením kabinetu z ministrů plně loajálních Washingtonu,“ píše se na webu Služby zahraniční rozvědky Ruské federace. Prohlášení jejího šéfe bylo zveřejněno ještě před samotným hlasováním v předčasných volbách a v době moratoria, kdy je zakázáno vedení volební kampaně a ovlivňování voličů.
„Celkově je poselství amerických kurátorů svým evropským svěřencům jako obvykle jednoduché a někomu dokonce připomíná výzvy, které zaznívaly od vůdců Třetí říše – odhodit chiméru morálky a použít jakékoliv prostředky k dosažení požadovaného výsledku,“ uzavírá Naryškin s tím, že vzhledem k těmto skutečnostem lze nadcházející volby na Slovensku jen stěží vnímat jako demokratické vyjádření vůle lidu bez vnějších vlivů.
Reakce Slovenska na vyjádření šéfa Služby zahraniční rozvědky Ruské federace na sebe nenechala dlouho čekat. V úterý, tři dny po volbách, si ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí předvolalo zástupce ruského velvyslance.
„Resort diplomacie ostře protestuje proti lživému prohlášení ruské rozvědky, které zpochybňuje integritu svobodných a demokratických voleb na Slovensku,“ píše ministerstvo na svém webu. Vědomě šířené dezinformace považuje za nepřípustné zasahování Ruské federace do volebního procesu na Slovensku.
Ministerstvo zároveň vyzvalo Ruskou federaci , aby přestala s dezinformačními aktivitami namířenými proti Slovensku. „Takové jednání podkopává vzájemné vztahy a je také v rozporu s principem mezinárodních vztahů,“ uzavřela slovenská diplomacie.
Sobotní předčasné parlamentní volby na Slovensku vyhrála strana Směr-sociální demokracie (SD). Získala téměř 23 procent hlasů a ve 150členném parlamentu bude mít 42 poslanců. Z celkových výsledků vyplývá, že pro vytvoření vládní koalice bude klíčový postoj třetí strany v pořadí- Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD), který podpořilo bezmála 15 procent voličů. Se zhruba 18 procenty skončilo druhé Progresivní Slovensko. Český prezident Petr Pavel v reakci na výsledky slovenských voleb uvedl, že vůli občanů je třeba respektovat. Podle něj je v zájmu Česka udržet nadstandardní vztahy se Slováky.