
Vladimir Putin a Si Ťin-pching / Ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Moskva doufala, že výpadek příjmů za export plynu do Evropy se podaří nahradit vývozem do dalších zemí, především do Asie. V důsledku sankcí se společnost Gazprom dostala do rekordní ztráty za posledních 25 let. Čína ale přes nízké ceny neodebírá od Ruska tolik plynu, jak by v Kremlu chtěli, a se stavbou plynovodu Síla Sibiře-2 Číňané nespěchají.
„Rusko dodalo v dubnu do Číny 9,26 milionu tun ropy, zatímco v březnu to bylo 10,81 milionu tun, uvedla agentura Interfax s odvoláním na údaje Generální celní správy Číny. Hodnota dodávek činila 5,7 miliardy dolarů oproti 6,35 miliardy dolarů.
Zároveň se v dubnu zvýšilo množství ropy, které Čína dovážela ze Saúdské Arábie – z 1,48 milionu barelů denně v březnu na 1,54 milionu v dubnu,“ píše kanál Govorit NeMoskva na Telegramu.
Minulý týden navštívil Čínu Vladimir Putin. Vzal sebou řadu klíčových vládních představitelů a hovořil o „komplexním partnerství“.
„Nicméně to nepomohlo. Si Ťin-pching, generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny, opět nepodepsal smlouvu o dodatečných dodávkách ruského plynu a výstavbě plynovodu Síla Sibiře-2. Ještě na jaře 2023 Putin navrhoval, aby Čína zvýšila nákup plynu na 100 miliard metrů krychlových ročně, a také tvrdil, že projekt nového potrubí je ‚ve vysokém stupni připravenosti‘,“ připomíná Govorit NeMoskva.
Jednání o něm probíhají již od roku 2015. Tehdy poprvé zazněla myšlenka stavby plynovodu Síla Sibiře-2 s kapacitou 50 miliard metrů krychlových ročně, jenže od té doby projekt nijak nepokročil.
Plynárenský gigant Gazprom se nachází v obtížné situaci, protože jeho příjmy se v loňském roce snížily o 30 procent a čistá ztráta dosáhla 6,9 miliardy dolarů. Je to nejvíce za poslední čtvrt století. Příčinou je ruská invaze na Ukrajinu a zhoršení vztahů s Evropou, která radikálně snížila import ruského plynu.
Gazprom se pokoušel výpadek nahradit na jiných zahraničních trzích, ale tam dosáhl jen asi pěti až deseti procent někdejších evropských prodejů.