Rusko vyvíjí specializovanou vojenskou jednotku, která by mohla být využita pro potenciální sabotážní operace zaměřené na poškození podmořské kabelové infrastruktury, uvedli dva informovaní američtí představitelé pro CNN. Zprávu cituje web The Moscow Times.
Vývoj zadává Hlavní ředitelství hlubokomořského výzkumu (GUGI) ruského ministerstva obrany. Iniciativa zahrnuje flotilu, ponorky a mořské drony.
„Jsme znepokojeni zvýšenou aktivitou ruského námořnictva ve světě a tím, že Rusko učiní rozhodnutí a poškodí kritickou ponorkovou infrastrukturu Spojených států a jejich spojenců. Rusko nadále rozvíjí své námořní schopnosti pro podvodní sabotáže, především prostřednictvím GUGI,“ sdělil americký zdroj.
„USA pravidelně monitorují ruské lodě, které se nacházejí v blízkosti kritické námořní infrastruktury, vysvětlil vysoký americký činitel. Zároveň nebyly dříve hlášeny žádné obavy USA z možných podvodních operací ruské tajné jednotky. Loni na jaře velitelé NATO oznámili, že v poslední době došlo k nárůstu ruské námořní aktivity v blízkosti podmořských kabelů v Baltském moři. V loňském roce společné vyšetřování Švédska, Dánska, Norska a Finska v médiích zjistilo, že Rusko má flotilu špionážních plavidel, která operuje v severoevropských vodách s cílem případně poškodit podmořské kabely a větrné elektrárny,“ uvádí The Moscow Times.
Pomocí analýzy dat a zachycené rádiové komunikace vyšetřovatelé vystopovali asi padesát plavidel operujících v oblasti podmořské infrastruktury. Podobnou činnost čínského námořnictva zaznamenaly i tchajwanské a americké síly.
Ruské vedení Hlavního ředitelství hlubokomořského výzkumu dává této aktivitě velký význam a dává na projekt peníze i během války na Ukrajině.
„Jakákoli aktivita zahrnující poškození námořní infrastruktury, včetně podmořských kabelů, zejména v období zvýšeného napětí, s sebou nese riziko nedorozumění a chybných odhadů, které by mohly vést k nechtěné eskalaci. Spojené státy by byly obzvláště znepokojeny poškozením kritické podmořské infrastruktury patřící nám nebo našim spojencům,“ prohlásil americký činitel.
Obavy z útoku na podmořské kabely přenášející internet nejsou nové. V roce 2018 web Meduza.io psal o diskusi na toto téma a obavách NATO.
Co by se mohlo stát, je zjevné z toho, jaké následky má i neúmyslné poškození kabelů bez jakéhokoli vojenského zásahu, ke kterému dochází často. Častou příčinou poruch jsou lodě, které nedokážou správně zakotvit. Někdy je poškození způsobeno podmořským zemětřesením.
„Někdy to vede k poměrně vážným následkům: například kvůli poruše kabelové sítě na dně Středozemního moře na začátku roku 2008 došlo k výpadku internetu u většiny uživatelů v Egyptě a Indii. Kotva spuštěná u vjezdu do přístavu Mombasa v Keni zpomalila internet uživatelům v šesti afrických zemích. Takové incidenty stály státy stovky milionů dolarů.“
„Mezi USA a západní Evropou však vede mnoho kabelů. A pokud se jich pár poškodí, uživatelé si toho obvykle nevšimnou, provoz jen trochu změní trasu,“ píše Meduza.
Podle profesorky Nicole Staroselski z Newyorské univerzity je pravděpodobnost, že by někdo dokázal narušit celou infrastrukturu najednou, velmi malá. I kdyby došlo k poškození všech kabelů v severním Atlantiku najednou, bylo by možné přesměrovat provoz jinam, například přes Pacifik. Nebo jej začít přenášet přes satelit.