Podle ruských médií Maďarsko zůstává v úzkém kruhu evropských zemí přátelsky nakloněných Moskvě. To podle nich potvrdilo i nedávné jednání ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova s jeho maďarským protějškem Peterem Szijjartem.
Oficiální ruská agentura TASS cituje list Kommersant, podle kterého „se vrcholní diplomaté zaměřili na hospodářskou spolupráci. V mezinárodní politice však mají obě země společného více – napětí ve vztazích Moskvy a Budapešti s Bruselem, situaci v Afghánistánu a účast Maďarska na Krymské platformě. Ta, jak se ukázalo, vztahy mezi oběma zeměmi neovlivní.“
„Budapešť byla první zastávkou Lavrova na jeho evropské cestě. Maďarsko zůstává jedním z mála evropských států, jejichž vztahy s Ruskem lze bez nadsázky označit za přátelské,“ píše list. Na společné tiskové konferenci Szijjarto ujistil, že mnoho západoevropských zemí chce udržet stejnou úroveň spolupráce s Moskvou, ale Budapešť to na rozdíl od nich dělá otevřeně.
Maďarsko je zatím první a jedinou zemí EU, která schválila ruský Sputnik V a nakoupila jeho významnou dávku. Szijjarto v úterý oznámil, že spolupráce půjde ještě dál: do konce roku 2022 hodlá Maďarsko zahájit vlastní výrobu vakcíny Sputnik V. Budapešť chce také podepsat patnáctiletou smlouvu s Gazpromem o dodávkách zemního plynu. Obě země spojuje i to, že mají neutěšené vztahy s Bruselem, píše Kommersant.
Schůzku nepokazila ani účast Maďarska na Krymské platformě. Iniciativu Kyjeva označil Lavrov za prázdnou „rusofobní akci“ a našel pro Budapešť záminku, Maďarsko podle listu prostě nemůže odolat tlaku spojenců v EU a NATO.“