Rusko podle britské rozvědky v uplynulých týdnech změnilo rozmístění své protivzdušné obrany krátkého a středního doletu v okolí Moskvy. Chce tím zajistit lepší obranu hlavního města před útoky ukrajinských dronů. Vyplývá to ze zprávy britské rozvědky, kterou pravidelně zveřejňuje na sociální síti X. Podle analýzy ruského webu nemoskva.net Rusko od května zaznamenalo přes 500 dronových útoků.
„V uplynulých týdnech Rusko změnilo rozmístění své protivzdušné obrany krátkého a středního doletu v okolí Moskvy ve snaze účinněji se bránit proti útokům bezpilotních letounů,“ píše na sociální síti X britská rozvědka s tím, že od začátku září jsou ruské systémy protivzdušné obrany SA-22 v okolí hlavního města rozmístěny na vyvýšených věžích a rampách a na střechách úředních budov.
„To má téměř jistě umožnit systému detekovat a zasahovat cíle typu bezpilotních letounů. Pravděpodobně však má také působit jako viditelné ujištění veřejnosti, že úřady mají hrozbu pod kontrolou,“ dodává tajná služba.
500 útoků a tisíc dronů
Od začátku května zaznamenalo Rusko přes 500 útoků provedených bezmála tisícovkou bezpilotních letounů. Vyplývá to ze zjištění webu nemoskva.net. Ukrajinské útoky zasáhly 17 ruských regionů. Největší nálet se přitom odehrál v noci z 29. na 30. srpna, kdy se terčem stalo sedm různých regionů najednou. Bezpilotní letouny tehdy zasáhly mimo jiné letiště v západoruském Pskově nedaleko hranic s Estonskem a Lotyšskem.
Ukrajinský dronový útok na ruskou základnu nedaleko jednoho z nejstarších ruských měst byl podle britské rozvědky téměř jistě podniknut z území Ruské federace. Gubernátor oblasti v reakci na útok organizuje dobrovolné bezpečnostní hlídky, aby zabránil dalším útokům bezpilotních letounů na leteckou základnu Kresty. Do hlídek se údajně přihlásilo až 800 občanů.
Hlídky budou prý tvořeny skupinami o 50 členech rozdělenými mezi více obcí, které budou hlídat pohraniční oblasti a kritickou infrastrukturu, zejména letiště a letecké základny. Ukrajinské drony během útoku podle ukrajinské rozvědky zničily čtyři letouny Il-76, další dvě letadla poškodily.
Daří se útočit i na Moskvu
Nejčastějším cílem útoků ukrajinských dronů jsou podle analýzy ruského webu nemoskva.net Belgorodská a Brjanská oblast u hranic s Ukrajinou. Čím dál častěji se ale dronům daří útočit také na Moskvu a okolní Moskevskou oblast. K poslednímu takovému pokusu došlo ve čtvrtek. Protivzdušná obrana ale pokus bezpilotního letounu na hlavní město Ruské federace podle moskevského starosty Sergeje Sobjanina zmařila. Trosky dopadly poblíž města Ramenskoje, asi 50 kilometrů východně od ruské metropole, a žádné škody podle Sobjanina nezpůsobily.
Prakticky všechna dotčená místa v Rusku neleží dál než tisíc kilometrů od hranic s Ukrajinou, tedy ve vzdálenosti, kterou mohou zasáhnout drony vyslané z ukrajinského území, podotkli autoři článku. Tuto vzdálenost může urazit například bezpilotní prostředek Tupolev Tu-141, známý také pod názvem Striž, který se začal vyrábět na konci 70. let v Sovětském svazu a jehož upravenou verzi podle médií použily ukrajinské ozbrojené síly k útokům na ruské území z loňského prosince. Striž váží pět tun a měří 14 metrů. Ukrajinci ale podle webu nemoskva.net používají i řadu dalších bezpilotních letounů, většinou vyráběných na Ukrajině.
Dronové nálety v Rusku zintenzivnily poté, co byla v květnu Moskva svědkem útoku bezpilotního prostředku na Kreml, který ale způsobil jen nepatrné škody. Od té doby čelila Moskva útokům bezpilotních letounů opakovaně, terčem byly například výškové budovy v obchodní čtvrti Moskva City. Jiné nálety dronů dokázaly na leteckých základnách poškodit ruské armádní letouny, což částečně přiznávají i ruská státní média.