Den vítězství, který je připomínkou porážky nacistického Německa v roce 1945 znamená pro Rusko nostalgii. Ta je následkem kultu vítězství, který v 70. letech 20. století vytvořil sovětský vůdce Leonid Brežněv. Rusko pod Putinovým vedením v této tradici pokračuje, připomíná americký historik a znalec východní evropy Timothy Snyder.
„Představa neporazitelné Rudé armády je propaganda. Rudá armáda byla hrozivá, ale také porazitelná. Ze svých tří nejvýznamnějších zahraničních válek prohrála Rudá armáda dvě. V roce 1920 ji porazilo Polsko. Poté, co se v roce 1941 téměř zhroutila, porazila v roce 1945 nacistické Německo. (Tehdy zvítězila v rámci větší koalice a s rozhodující americkou hospodářskou pomocí). Sovětská vojska měla v Afghánistánu potíže hned po své invazi v roce 1979 a o deset let později se musela stáhnout,“ píše Snyder v článku pro americkou stanici CNN.
Dnešní ruská armáda není Rudou armádou. Sovětská Ukrajina byla zdrojem zdrojů a vojáků pro Rudou armádu a při vítězství v roce 1945 utrpěli ukrajinští vojáci v Rudé armádě obrovské ztráty. Větší než americké, britské a francouzské ztráty dohromady, připomíná historik.
Dnes Rusko nebojuje společně s Ukrajinou, ale proti Ukrajině, vede útočnou válku a chybí mu americká ekonomická podpora Lend-Lease, kterou Rudá armáda potřebovala k porážce nacistického Německa. Podle Snydera není žádný zvláštní důvod očekávat, že Rusko zvítězí. I Ruské impérium prohrávalo války. V roce 1856 krymskou válku, v roce 1905 rusko-japonskou válku a pak první světovou válku v roce 1917. Nikdy nebylo Rusko schopno udržet své síly v poli déle než přibližně tři roky. Přesto dnes existuje v USA existuje tendence, dokonce i mezi příznivci Ukrajiny, nejlepším řešením války na Ukrajině je remíza.
„Pokud vyhraje Rusko, důsledky jsou děsivé: riziko větší války v Evropě, větší pravděpodobnost čínského dobrodružství v Tichomoří, oslabení mezinárodního právního řádu obecně, pravděpodobné rozšíření jaderných zbraní, ztráta důvěry v demokracii,“ převídá historik.
Pro Rusko je podle něj normální prohrávat války a často to vedlo Rusy k zamyšlení a reformám.
„Rusko může tuto válku prohrát, a mělo by, kvůli Rusům samotným. Poražené Rusko znamená nejen konec nesmyslných ztrát mladých životů na Ukrajině. Je to také jediná šance Ruska stát se postimperiální zemí, kde jsou možné reformy, kde by sami Rusové mohli být chráněni zákonem a mohli smysluplně hlasovat,“ konstatuje Timothy Snyder.
Porážka na Ukrajině by byla historickou šancí Ruska na nastolení normálních poměrů.