Rusko je připraveno, bude-li o to požádáno, pomoci gruzínské vládnoucí straně „Gruzínský sen“ při udržení moci. Prohlásil to místopředseda ruské Rady federace Andrej Klimov. Informoval o tom server The Kyiv Independent.
Místopředseda ruské Rady federace Andrej Klimov přirovnal aktuální situaci k té v Sýrii, přičemž použil jako příklad syrského prezidenta Bašára al-Asada. Aby Rusko jeho vládu proti několika opozičním skupinám podpořilo, intervenovalo v Sýrii v září roku 2015. Klimov měl tak ilustrovat, že každému, kdo Rusko požádá o vojenskou pomoc, se jí dostane.
Toto podle gruzínského televizního kanálu TV Pirveli prohlásil na setkání Klubu přátel Ruska v Moskvě, přičemž nedávný průzkum navíc odhaluje, že většina Gruzínců považuje Rusko za svého hlavního nepřítele. Tento sentiment se podle zjištění zvyšuje s tím, jak by se vláda Gruzínského snu mohla více přibližovat Moskvě, a to včetně plánů na obnovení diplomatických vztahů.
Průzkum byl proveden krátce poté, co vládnoucí strana Gruzínský sen schválila zákon o zahraničních agentech. Ten vyžaduje, aby byly organizace, které dostávají finanční prostředky ze zahraničí, označeny jako „zahraniční agenti“, čímž odráží represivní ruskou legislativu používanou k zásahu proti kritikům kremelského režimu.
Kontroverzní zákon vyvolal v zemi rozsáhlé protesty, které přerostly v násilné incidenty, jelikož se policisté snažili demonstrace potlačovat vodními děly nebo gumovými projektily.
Washington a Brusel návrh zákona odsoudily jako neslučitelný se západními hodnotami a hlasy v EU volaly po zmrazení statusu Gruzie jako kandidáta na členství, pokud bude tento zákon implementován.
Ruské síly operující v Sýrii byly po své intervenci roku 2015 obviněny OSN a dalšími organizacemi ze spáchání válečných zločinů, a to včetně bombardování nemocnic a používání tzv. double-tap útoků, tedy napadení cíle opakovaně a ve chvíli, kdy tam již probíhají záchranářské akce. Tuto taktiku Rusko zopakovalo i na Ukrajině.