Vymazat ukrajinský ekonomický potenciál si klade za cíl ruská masivní těžba na okupovaných územích Ukrajiny. Vydrancované přírodní zdroje se pak ve velkém odvážejí na území Ruské federace. Informuje o tom britské ministerstvo obrany.
Ukrajinské přírodní zdroje jsou plundrovány Ruskem, a to se svolením Kremlu, píše britské ministerstvo obrany ve svém příspěvku na sociální síti X. Ten je nadepsán slovy „Rusko krade ukrajinské přírodní zdroje“ a týká se přístupu Ruské federace zejména k nerostnému bohatství na okupovaných územích Ukrajiny.
Podle Britů Rusko provádí masivně těžbu v revíru bohatém na nerosty nedaleko města Dniprorudne na okupované části Záporožské oblasti. „Kořist je pak transportována zpátky do Ruska pro domácí spotřebu i export,“ konstatují Britové.
Jak uvádějí, Rusko krade na Ukrajině z několika důvodů. Předně chce zruinovat ekonomický potenciál země vytěžením nejcennějších zdrojů, kradení přírodních zdrojů má navíc upevňovat ruskou okupaci těchto oblastí.
Britové rovněž uvádějí, že v Rusy okupovaných zónách se již nyní nachází 80 procent ukrajinských zásob uhlí a 72 procent zásob zemního plynu.
Kradou pod zemí i na povrchu
Zjištění britských zpravodajců ale není jediným zdrojem potvrzujícím ruské drancování dobytých oblastí oplývajících značným průmyslovým i zemědělským potenciálem. Podle Ukrajinců do zahraničí Rusové vyexportovali mimo jiné stovky milionů tun ukradeného ukrajinského obilí a další stále odvážejí. A činí tak patrně dosud.
Podle zprávy ukrajinského Centra národního odporu dochází okupovaných částech Doněcké oblasti rovněž k masivní těžbě dřeva, na které spolupracují jak místní kolaboranti, tak okupační ruské úřady. Dřevo je následně prodáno a vyvezeno do zahraničí prostřednictvím železnice a námořní dopravy.
Tato území se podle tvrzení Ukrajinců navíc doslova topí ve znečištění a tunách odpadků. Nejhorší situace má být na pobřeží Azovského moře, kde je již na některých kritická, což ohrožuje tamní faunu, včetně delfínů.