Vlna velkého zatýkání v Rusku pokračuje. Řada komentátorů se snaží odpovědět na otázku, proč najednou teď, když se o špatném stavu v mnoha institucích ví dlouho. Podle ruského opozičního politika Leonida Gozmana jde hlavně o dvě věci. Kreml potřebuje peníze na válku a oni kradou příliš mnoho. Kromě toho Vladimir Putin nemá moc úspěchů a musí demonstrovat moc.
„Je to všechno jízda takových super vlastenců,“ říká Gozman v rozhovoru na webu echofm. „Takový vlastenec. On je pro válku s Ukrajinou, samé vlastenectví a ‚my jsme Rusové, Bůh s námi‘ a pak ukradne 100 milionů.“ V tomto případě jde o zatčení bývalého vedoucího moskevského odboru kultury Alexandra Kibovského.
„Myslím, že se v podstatě dějí dvě věci. Zaprvé nemají dost peněz. Prostě opravdu nemají dost peněz. Podívejte se na to, jak bojuje Vladimir Vladimirovič: bojuje z velké části za peníze. Kupuje si životy a krev, prostě kupuje. On nebyl schopen vytvořit ono ‚povstaň, obrovská země‘ a ‚svatou válku‘. Svatá válka nikoho nezajímá. Co dělá on? Kupuje, platí spoustu peněz. Je to velmi nápadné: to, co platí teď, plat, který platí při podpisu smlouvy, se už rovná platu amerického vojáka. Amerického vojáka! Kde je všechno úplně jinak, je stejné sociální zabezpečení. U nás nic takového nemáme,“ píše opoziční politik.
Pak konstatuje, že peníze, které jsou teď vypláceny smluvním vojákům, ve vsi, odkud ten smluvní voják pochází, celá vesnice dohromady nikdy neviděla. Ty peníze se musí odněkud vzít.
„Co se Vladimir Vladimirovič naučil, co pochopil, je potřeba makroekonomické stability. Pochopil, že tisknout peníze nelze, tisknutí peněz je pro něj a jeho režim smrtelné. Takže se snaží peníze netisknout, snaží se je hlídat. A to znamená, že peníze se musí odněkud vzít. No, samozřejmě z ropy a tak dále. Ale už si nemůže dovolit takovou míru rozkrádání jako dříve. Musí něco říct, a takhle to říká všem úředníkům: ‚Chlapi, doba je zlá, musíme si utáhnout opasky a vzít si, co je správné.‘ A takhle to dělá,“ pokračuje Gozman.
S korupcí se u činitelů běžně počítá, nyní ovšem nastaly problémy s vedením války, která se protáhla násobně nad předpokládanou délku, a na Rusko byly uvaleny sankce, které ho ekonomicky zatížily.
Pokud jde o Putina, podle Gozmana je dalším faktorem to, že potřebuje disciplínu, aby se ho všichni báli. Nejen běžní občané, ale i činovníci. Problém je v tom, že v poslední době věci nejdou dobře.
„Podívejte, jak moc se mu nedaří. A nejen ve válce. Slíbil vytvořit 25 milionů pracovních míst v oblasti špičkových technologií. Kde jsou? Mluvil o demografii. Demografická situace se zhoršuje. Říkal, že do 20. roku budou mzdy tři tisíce dolarů, byty budou stometrové, a další věci, které se tomu ani zdaleka neblíží. Kyjev nebyl obsazen za tři dny, ani za 2,5 roku. No, to nefunguje.“
Pak Gozman líčí, že důvod Putinových obav je v tom, že jeho legitimita není odvozena od voleb, jako by tomu bylo třeba u prezidenta USA.
„Biden může zapomínat jména, a přesto je do ledna 2025 legitimním prezidentem, nikdo na něj nemůže. A Putin je prezidentem jen proto, že ho horních deset tisíc akceptuje jako rozhodčího, kmotra atd. Ale kmotr se nemůže pořád dostávat do špatných a směšných situací. A tak se bojí, vyžaduje disciplínu.“
To je také, nejen podle Gozmana, ale i dalších komentátorů a expertů důvod vystupňované represe.