Hlas Ameriky hovořil se Samuelem Bendettem, odborníkem z Centra pro námořní analýzy, o zbraních, které ruská armáda používá a které se snaží sehnat na zahraničních trzích. Podle experta Rusko nepočítalo s tak dlouhou válkou, ale přes nedostatek vyspělých zbraní pořád ještě zvládá dodávat materiál na frontu.
K tomu, jak moc se za pět měsíců války zmenšily ruské zásoby zbraní a jak je Rusko zvládá doplňovat, Bendett říká:
„Když se říká, že Rusku docházejí zdroje, je to relativní pojem, protože Rusko má obrovské množství zdrojů a obrovské zásoby zbraní. Ano, určité procento moderních zbraní bylo spotřebováno, hodně jich bylo zničeno, ale Rusko má stále spoustu zbraní a munice a ruský obranný průmysl může dodávat zastaralé zbraně, které se používají i v této válce. Když se říká, že Rusko spotřebovává obrovské množství zbraní a munice, neznamená to, že mu docházejí. Ruský vojenskoprůmyslový komplex stále funguje.“
Zásobování je dostatečné, protože ještě před válkou se ruský obranný průmysl zásobil obrovským množstvím různých mikroelektronických součástek, protože tam věděli, že válka bude. „Některé zbraně nebude možné v blízké budoucnosti vyrábět ve stejném množství jako dříve, ale ruský obranný průmysl má z velké části kapacity pro vybavení ruské armády již nyní. Kdyby obranný průmysl řekl, že došly, válka by pravděpodobně také skončila.“
Rusko podle Bendetta vědělo, že válku začíná s velmi malým počtem moderních zbraní. Moderní ruský program výroby dronů byl například zahájen teprve v roce 2010.
„Ruský obranný průmysl, vláda a armádní špičky už deset let hovoří o potřebě úderných dronů a munice. Ruskému obrannému průmyslu se to nedařilo, protože výroba bezpilotních letounů je poměrně náročná. Válka ukázala, že těchto zbraní je zapotřebí mnohem více. Ukázalo se však, že přes všechny ty řeči o unikátních konstrukcích a podobně Rusko nemá dostatek špičkových zbraní.“
Expert vysvětluje, proč se Moskva obrátila na Írán s prosbou o dodávku dronů. Čína by v tomto zřejmě nebyla ochotným partnerem, protože se obává amerických sankcí. Íránský vojenský průmysl se ale rozvíjí již desítky let pod vlivem amerických sankcí, navzdory nimž se Íránu podařilo vyvinout mnoho velmi dobře prodejných modelů vojenských bezpilotních letounů.
Rusko využívá podle Bendetta své prostředky poměrně účinně, ale „ukrajinská armáda je velmi tvrdý oříšek a ukrajinské ozbrojené síly dokázaly způsobit ruským ozbrojeným silám obrovské škody“. Rusko v této válce utrpělo velké ztráty a nyní se je snaží dohnat.
„Myslím, že obě strany využívají možností svých zbraní na maximum. Na frontové linii zatím nedošlo k žádným zásadním změnám. Situace se však může změnit, pokud se Ukrajině nebo Rusku podaří provést úspěšnou rozsáhlou ofenzivu,“ končí expert svůj přehled situace.