Známý kritik Putinova režimu a války na Ukrajině Alexandr Něvzorov, nyní novinář v exilu, považuje za problém Ruska absenci smyslu pro civilizovanou státnost. Imperiální minulost, která ještě degenerovala v období komunismu a putinismu, zanechala stopy, které podle něj nelze napravit. Někteří analytici soudí, že Rusko může jako stát přetrvat, ale bude se ke své imperiální podstatě vracet.
„Nejsměšnější ze všech ‚charliechaplinů‘ jsou ti, kteří vážně naznačují, že Rusko má vůbec nějakou budoucnost. Žádnou nemá. Nemá smysl si dělat žádné osobní plány, které by zahrnovaly ‚živé Rusko‘. Je odsouzeno k zániku ani ne kvůli závažnosti zločinů, které spáchalo, ani kvůli ‚zátěži‘ faktorů, jako je stigma terorismu, opovržení světa, reálná smrtelnost sankcí atd. Je to mnohem horší: nemá důvod žít,“ píše Něvzorov na telegramu.
Podle něj neexistuje žádný rozpoznatelný smysl další existence Ruska jako státu.
„Tato země umí pouze mučit. Někdy sebe, někdy sousedy, někdy zdravý rozum. Potřeba mučit se před stovkami let stala nepřekonatelným svrběním a smyslem její ‚státní existence‘. Válka s Ukrajinou vše odhalila, odhalila celý ‚smysl existence‘ Ruska a jeho skutečné touhy. Proč potřebuje Rusko Ukrajinu? Aby ji mučilo. Aby ji na dlouhá léta a desetiletí proměnilo v popel, aby ji krvavilo, ponižovalo, potlačovalo povstání, loupilo a znásilňovalo. Proč by Rusko chtělo samotné Rusko? Opět jen jako objekt mučení. Putin vědecky dokázal, že ‚skok‘ do sedmatřicátého (narážka na rok 1937, kdy probíhaly zvláště kruté stalinské čistky, pro Rusko je to symbolické číslo, pozn. red.) je pro Rusko ‚snadný jako počůrat si prsty‘. Pokud se mu nepodaří mučit svého souseda, bude mučit samo sebe,“ předpovídá Něvzorov.
Novinář si také všímá západní reakce na dění v Rusku a považuje současný přístup Západu za rafinovaně jemný a přitom účinný.
„Člověk se musí naučit ocenit jemnost, s jakou lidstvo utahuje Rusku smyčku kolem krku. Putinova země dostává příležitost zvyknout si na každou novou fázi škrcení. Konečná fáze této eutanazie, jak se domnívají evropští humanisté, bude taková, že si Rusko ani nevšimne, že ‚už neexistuje‘. Odchod Ruska do historické neexistence pro něj bude co nejpohodlnější. Pravděpodobně se tak děje proto, aby se oběť před smrtí necukala, hlučně se nemučila a neplivala rakety. Co se stane ve skutečnosti, není známo. Ale takový je nepochybně plán.“
Příčinou toho, že se svět na Rusko dnes dívá tak skepticky, je důsledkem krutostí, které předvádí na Ukrajině.
„Putinova země překonala všechny rekordy ostudy. Žádná ostudná džamahírie neměla na čele takový cejch jako Rusko. Je nesporným mistrem špíny, podlosti a kanibalismu. Víme, že tyto ‚vavříny‘ jsou poctivě zasloužené. Dnes (4. 7., pozn. red.) se smyčka utáhla ještě o něco víc. Nyní už Parlamentní shromáždění OBSE uznalo Rusko za zemi sponzorující terorismus,“ soudí Něvzorov ve svém dalším příspěvku na telegramu.
Něvzorov píše v kontextu posledních dní, kdy se objevují zprávy o tom, co všechno bylo objeveno v sídle wagnerovců Jevgenije Prigožina. Nejen obrovské sumy peněz v hotovosti a zlaté cihly a falešné pasy, ale také zcela specifická výzdoba, totiž zarámované fotografie uřezaných lidských hlav, které byly pořízeny pravděpodobně v Sýrii. Nalezeno bylo také velké ozdobené kladivo, které se stalo symbolem wagnerovců poté, co kladivem ubili jednoho údajného zrádce ze svých řad. Zatímco Rusko roky tvrdilo, že s wagnerovci nemá nic společného, Putin nyní tvrdí, že vojenskou žoldáckou skupinu naopak významně platilo. Existence wagnerovců přitom nemá žádnou oporu v zákoně. Že nebyl Prigožin nijak potrestán za tažení na Moskvu a všechno zabavené mu vrátili a že ruský stát platil útvar, který mimosoudně popravuje lidi kladivem a oblibě se tam těší obrázky uřezaných hlav, dokresluje naprostý rozklad jakéhokoli právního povědomí v Rusku.
Někteří autoři si nemyslí, že Rusko přestane existovat jako stát, ale že není schopné natrvalo změnit svůj charakter, protože se to dosud nikdy nestalo.
„Tato válka je vlastně pokračováním rozpadu ruského impéria,“ řekl pro ukrajinskou sekci BBC Serhij Plochij, známý americký historik ukrajinského původu. Plochij, profesor Harvardovy univerzity, je jedním z nejuznávanějších badatelů v oboru ukrajinských dějin.
Co se týče Putinova odchodu od moci, podle historika „mohou existovat různé scénáře, ale téměř okamžitě nebo v relativně blízké perspektivě to povede ke konci války“, protože takovou politiku může provádět jen „člověk, který zcela ovládá mašinérii, který vlastně vybudoval v zemi tyranskou moc“.
Historik připomíná období mezimocenské krize po smrti Josifa Stalina, kdy na vrcholu sovětského stranického aparátu začal boj o moc, z něhož vyšel vítězně Chruščov.
„Stalinovi také trvalo pět nebo šest let po Leninově smrti, než se dostal na tuto diktátorskou úroveň,“ říká Plochij. „Zdá se mi, že tento vzorec bude pokračovat i po Putinovi.“
„Přestane být Rusko imperiální? Na určité období ano. Ale může znovu ožít jako impérium? Určitě. Už se to stalo více než jednou. Proto by Ukrajina i její spojenci měli přemýšlet nejen od jedněch voleb k druhým, ale v delší historické perspektivě. I kdyby se zítra v Rusku náhle dostal k moci nějaký nový Gorbačov, Jelcin nebo někdo jiný, tak víme, že po Jelcinovi a Gorbačovovi přicházejí Putinové,“ dodává historik.