Když ruská armáda vstoupila na Ukrajinu, mnozí si mysleli, že místní ozbrojené složky nemají šanci na dlouhodobý odpor. Po několika dnech války je ovšem vše jinak. Představy Vladimira Putina o několikadenním útoku, po němž bude následovat jasné vítězství, vzaly za své. Sever Defense One nabízí několik důvodů, proč Rusové nejsou tak silní, jak si sami mysleli.
Záběry z Ukrajiny ukazují zničená ruská vojenská vozidla, sestřelená letadla a zajaté vojáky. Ruská armáda utrpěla citelné ztráty, přitom stále nedokázala dobýt velká města, která byla primárním cílem jejích útoků. Bezpečnostní odborníci našli hned několik důvodů, proč Putinův plán nevychází.
Jedním ze zásadních problémů je domněnka, že Putin své plány patrně s nikým ze svého okolí podrobně nekonzultoval. Jak uvádí Sam Charap, vedoucí politolog prestižní americké výzkumné instituce RAND Corporation, Putinovy nedávné televizní projevy se vyznačovaly nižší produkční kvalitou, než kterou ruská propaganda běžně vytváří. „Je zcela zřejmé, že povaha této operace byla utajena před všemi kromě úzké hrstky lidí,“ řekl Charap.
To by odpovídalo obecnému tvrzení, že se ruský prezident v době covidu absolutně izoloval a veškeré informace měl zprostředkované. Úzká skupina lidí ovšem mohla Putinovi prezentovat některé informace tak, aby z nich měla vlastní prospěch.
„Důsledkem toho, že se celá operace držela v tak přísném utajení, bylo to, že lidé, kteří měli akce dobře naplánovat, nic nevěděli,“ domnívá se Charap. To ve svém důsledku může znamenat i chyby, které se nyní objevují. Například nedostatek paliva a potravin, které mají (či spíše nemají) ruští vojáci k dispozici.
Michael Kofman, novinář z CNA, napsal na twitteru: „V zoufalé snaze udržet válku skrytou před ruskou veřejností Moskva zcela přenechala informační prostředí Ukrajině, což povzbudilo morálku a podporu Kyjeva.“
Špatné posouzení situace vede i k dalším problémům. „Jejich logistické vlaky jsou špatně organizované, morálka je špatná a na městskou válku v ukrajinských městech jsou naprosto nepřipraveni. Mají oproti Ukrajině mnoho výhod, ale místní jsou odhodláni bránit svou vlast,“ řekl pro Defense One vysoký úředník amerického ministerstva zahraničí.
Mnohé další odborníky překvapilo, že Rusko zatím plnohodnotně nevyužilo kybernetické útoky, které jsou jeho doménou. Internet na Ukrajině podle některých expertů stále funguje proto, aby ho do budoucna mohly používat ruské síly. Oproti invazi na Krym v roce 2014 také Rusové tolik nepoužívají rušičky signálu mobilních telefonů.
Kylie Atwoodová ze CNN uvedla, že Američané jsou v kontaktu se Zelenského vládou pomocí zabezpečeného satelitního spojení. Někteří Ukrajinci používají vysílače Starlink společnosti SpaceX, které nechal do země dopravit Elon Musk.
Dalším důvodem, proč se situace na Ukrajině nevyvíjí podle představ Vladimira Putina, může být přemíra sebevědomí. Rajan Menon, vedoucí výzkumný pracovník Saltzmanova institutu válečných a mírových studií na Kolumbijské univerzitě, vidí ekvivalenty v minulosti.
“Máme hodně důkazů, založených na studiích války, že agresoři očekávají velmi rychlé vítězství a mají o svém protivníkovi poměrně nízké mínění,“ říká Menon. Michael Vickers, bývalý náměstek ministra obrany USA, si myslí, že špatnou práci udělaly ruské zpravodajské služby, které nepočítaly s možností odporu z ukrajinské strany.
Putin zřejmě počítal s tím, že se bez problému vojska dostanou do Kyjeva a ten zničí. Tento plán však ztroskotal hned, jak ho ruská vojska začala naplňovat.
Chybou podle vedoucího politologa RAND Corporation Charapa bylo i nevyužití potenciálu, který má Rusko ve svých vzdušných silách. Novinář Michael Kofman z televize CNA tvrdí, že ruské letectvo do značné míry sedělo stranou. „Bylo jen málo důkazů toho, že by ruské stíhačky létaly do bojových hlídkových misí. Minimální nasazení bylo i v případě taktických bombardérů,“ myslí si Kofman, který se zabývá studiem Ruska.
Posledním, ale velmi důležitým bodem, který deník Defense One zmiňuje, je možná nečekaná reakce Evropy. S jednotným postojem všech zemí Evropské unie, které deklarovaly pomoc Ukrajině, ve spojení s podporou USA a Velké Británie, rozhodně Putin nepočítal. „Myslím, že Evropané překvapili sami sebe, překvapili USA a jsem si jist, že překvapili i Rusko,“ myslí si Charap. Dodávky zbraní, finanční i humanitární pomoci měly za následek, že Ukrajinci měli možnost se bránit silnějšímu protivníkovi.
Vojenští představitelé a analytici zdůrazňují, že válka je stále v té nejranější fázi, a očekávají, že Rusko svůj postup přizpůsobí. Dmitri Alperovič, spoluzakladatel kyberbezpečnostní společnosti Crowdstrike a šéf Silverado Policy Accelerator, před tím varuje. ”Nyní, když Rusové změnili taktiku, přestali usilovat o rychlé vítězství a vrátili se k plánu srovnat ukrajinská města se zemí, jako to udělali s Grozným a Aleppem, se pravděpodobně mění i cíle operace,“ napsal na twitter Alperovič s tím, že pokud se však něco nestane rychle, hrozí Putinovi takzvaný „palácový převrat“.